Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

FIZJA umożliwia fizjoterapeutom dostęp do bezpłatnych szkoleń

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 25 lipca 2023 14:53

FIZJA umożliwia fizjoterapeutom dostęp do bezpłatnych szkoleń - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
– Fizjoterapeuci uczą się, udoskonalają swój umiejętności całe życie, podobnie jak osoby wykonujące inne wysoce odpowiedzialne zawody. Dokładamy wszelkich starań, żeby zapewnić szeroki wachlarz szkoleń naszym członkom. Wdrożyliśmy i wciąż ulepszamy platformę FIZJA, dzięki której fizjoterapeuci mają bezpłatny dostęp do ciekawych i przydatnych szkoleń – powiedział podczas konferencji prasowej poświęconej platformie dr Tomasz Dybek, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Na platformie dostępnych jest około 80 szkoleń z ponad 50 tematów. Pojedyncze szkolenia ukończyło już około 45 tys. fizjoterapeutów.

– Na lepsze zmienia się postrzeganie naszego zawodu, którego wykonywanie opiera się na zaufaniu. W ramach tego zaufania niezmiernie ważne jest zapewnienie pacjentom opieki na jak najwyższym poziomie i stałe podwyższanie swoich kompetencji, bycie na czasie z postępem nauki i rozwojem naszej dziedziny – podkreślił dr Tomasz Dybek.

W ramach „fizjolearningu”, fizjoterapeuci mają możliwość odbywania szkoleń, ze szczególnym uwzględnieniem tych zrealizowanych we współpracy z lekarzami. Kluczowym narzędziem służącym temu jest przygotowana przez KIF bezpłatna platforma edukacyjna FIZJA.

– To element systemu, dzięki któremu fizjoterapeuci mają dodatkowe możliwości rozwoju. Za pośrednictwem tego serwisu fizjoterapeuci mają dostęp do 80 szkoleń online oraz mają możliwość zapisu na szkolenia stacjonarne. Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji w zakresie prowadzenia fizjoterapii, rehabilitacji pochorobowej oraz fizjoprofilaktyki w kluczowych dziedzinach fizjoterapii. Projekt jest współfinansowany w ramach budżetu Unii Europejskiej – mówił Arkadiusz Dziubaszewski, manager ds. zarządzania projektami w KIF.

– Aktualnie mamy dostępnych na platformie 80 szkoleń online, niemal 45 tys. ukończonych przez fizjoterapeutów pojedynczych szkoleń i około 450 zrealizowanych szkoleń stacjonarnych z 54 tematów. Wydaliśmy niespełna 51 tys. certyfikatów potwierdzających nabycie kompetencji w kluczowych dziedzinach fizjoterapii. Do końca roku planujemy realizację ponad 800 szkoleń stacjonarnych – dodał Arkadiusz Dziubaszewski.

Szkolenia są złożone z modułów opracowanych wspólnie z ortopedami, radiologiem oraz lekarzami i fizjoterapeutami. Dotyczą one podstawowych jednostek ortopedycznych, takich jak m.in. uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego, pierścienia rotatorów, choroby zwyrodnieniowa biodra czy np. entezopatii mięśni przedramienia lub niestabilności barku albo stawu skokowego.

– Każde ze szkoleń składa się z modułów przedstawiających podejście w zakresie diagnostyki klinicznej, diagnostyki obrazowej, leczenia zachowawczego i leczenia operacyjnego. Dają unikalną możliwość zapoznania się nie tylko z diagnostyką, ale i przeprowadzeniem pełnego badania radiologicznego w niektórych schorzeniach oraz wglądem na salę operacyjną i przyjrzeniem się pełnemu przebiegowi operacji, wraz z komentarzem ekspertów – przekonywała dr n. med. Marta Jonkiel, fizjoterapeutka szkoląca w ramach FIZJI.

Wartość szkoleń chwalili również uczestnicy. Krzysztof Parysek zapisał się na szkolenie z rehabilitacji ręki pozabiegowo i po uszkodzeniu obwodowego i centralnego układu nerwowego.

– Nie zawiodłem się. Doświadczenie kliniczne prowadzących to szkolenie pozwoliło mi na wydobycie pewnych narzędzi terapeutycznych, które mogłem zastosować też w codziennej pracy – podkreślał.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także