INFARMA, ALL.Can, PUOP oraz Fundacja „Wygrajmy Zdrowie” apelują do ministra zdrowia ws. programów lekowych

Medexpress

Opublikowano 10 pazdziernika 2019, 14:04

Fot. Thinkstock / Getty Images
Medexpress

Opublikowano 10 pazdziernika 2019, 14:04

- Pragniemy zwrócić uwagę Pana ministra na potrzebę nowelizacji ustawy refundacyjnej w zakresie programów lekowych łączących wiele decyzji refundacyjnych jednym załącznikiem poprzez „rozszczepienie” programów tak, aby każdy lek miał własny opis zakresu refundacji – apelują w piśmie do ministra zdrowia przedstawiciele All.Can, PUOP, Fundacji „Wygrajmy Zdrowia” oraz Infarmy.

Zmiana dotyczy art. 11 ust. 2 pkt 3 Ustawy refundacyjnej, mianowicie rozdzielności opisu programu lekowego na dwa elementy:
  • nazwę programu lekowego – część wspólną, pozwalającą na zakwalifikowanie kilku produktów do wspólnej kategorii tworzącej jeden ogólny program lekowy,
  • warunki stosowania leku w programie lekowym – część indywidualną, określająca na jakich warunkach dopuszczalne będzie stosowanie danego produktu w ramach tego programu.

W konsekwencji zmiany, przedmiotem ustaleń w postępowaniu refundacyjnym nie będzie treść całego programu lekowego, a zaliczenie leku do danej nazwy programu, a także warunków stosowania określonego produktu zgonie z jego ramami.
Uprzednio, wskazywano na potrzebę zmian w zakresie programów lekowych, pierwsze propozycje w tym zakresie INFARMA przedstawiła Ministerstwu Zdrowia 31 stycznia 2013 roku i faktycznie część z ustaleń znalazła się w projekcie tzw. dużej nowelizacji Ustawy refundacyjnej. Niestety, Ustawa Refundacyjna nie została w tym zakresie zmieniona.

- Głęboko wierzymy, że minister zdrowia po zapoznaniu się z niniejszym stanowiskiem, podejmie na nowo lub powróci do zainicjowanych już przez resort zdrowia prac legislacyjnych we wskazanym przez nas zakresie – podkreślają przedstawiciele All.Can, PUOP, Fundacji „Wygrajmy Zdrowia” oraz Infarmy.
Źródło: INFARMA
Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

INFARMA / fundacja wygrajmy zdrowie / All.Can / Polska Unia Organizacji Pacjentów
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28