Lekarze PPOZ zachęcają do szczepień przeciwko COVID-19

Medexpress

Opublikowano 22 marca 2021, 08:31

ppoz
Medexpress

Opublikowano 22 marca 2021, 08:31

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony zachęcają do szczepień przeciwko COVID-19. - Tylko w ten sposób ograniczymy transmisję koronawirusa, czyli powstrzymamy potężny wzrost zakażeń i zgonów! - apeluje Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Dane napływające z Ministerstwa Zdrowia są alarmujące. W ostatnią sobotę liczba zakażeń w Polsce przekroczyła 26 tysięcy, dzienna liczba zgonów to kilkaset osób (również z chorobami współistniejącymi).

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną od 20 marca w całym kraju wprowadzone zostały nowe zasady bezpieczeństwa. Działalność zawiesiły hotele, galerie handlowe, teatry, muzea, baseny, stoki narciarskie, obiekty sportowe. Uczniowie klas 1-3 wrócili do nauki zdalnej, a wszędzie tam, gdzie to jest możliwe rekomendowana jest praca on-line.

...- Nie wolno oczywiście zapominać o podstawowych zasadach higienicznych: dystans, dezynfekcja rąk, noszenie maseczek w przestrzeniach publicznych, częste wietrzenie zamkniętych pomieszczeń - przypominają lekarze PPOZ i apelują do wszystkich osób z grup tzw. „uprawnionych“ o zgłaszanie się na szczepienia!

W tej chwili szczepienia przeciwko COVID-19 obejmują medyków z grupy 0, „ostatnich” nauczycieli, w tym akademickich oraz Polaków w wieku 69 lat. Ruszyła także rejestracja osób 68 i 67 lat, a od 22 marca rejestrować się będą 66- i 65-latkowie i kolejne roczniki 60+.

...- Szczepienia to w tej chwili jedyna szansa na zahamowanie potężnej fali zakażeń oraz uratowanie milionów istnień ludzkich. Badania pokazują, że już jedna dawka powoduje znaczący wzrost przeciwciał. Organizm budując przeciwciała odpowiada w różny sposób. Podobnie zresztą jest w przypadku innych szczepień, chociażby przeciwko grypie! Każda szczepionka, nie tylko przeciwko COVID-19, może wywoływać odczyny, które są wpisane w charakterystykę danego produktu. Jedni mają objawy: ogólne rozbicie, stan podgorączkowy, temperaturę powyżej 38 st. C., innych boli ręka, a jeszcze inni nie odczuwają kompletnie nic. Ale chyba lepiej czuć się niekomfortowo przez dwa dni, niż paść ofiarą koronawirusa - radzi Bożena Janicka.

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zalecają szczepienia nie tylko seniorom, ale także i przede wszystkim tym, którzy z powodu innych chorób mają osłabioną odporność!

…- Apelujemy, aby zgłaszali się pacjenci onkologiczni, którzy od 2019 roku leczeni są radio- lub chemioterapią, albo po potwierdzonej diagnozie czekają na rozpoczęcie leczenia. W tym przypadku wiek nie gra żadnej roli - podkreślają lekarze PPOZ.

Źródło: PPOZ

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

ppoz
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31