Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

PPOZ: Inflacja, informatyzacja, pomoc najmniejszym

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 listopada 2022 08:09

PPOZ: Inflacja, informatyzacja, pomoc najmniejszym - Obrazek nagłówka
Inflacja, informatyzacja, opieka koordynowana, konieczność pomocy najmniejszym placówkom! – to najpilniejsze tematy, którymi według lekarzy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, należy się zająć przy przedłużeniu umów w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

W piśmie do Filipa Nowaka, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, świadczeniodawcy PPOZ wskazali, iż wymuszony inflacją wskaźnik korygujący kapitacyjną stawkę bazową lekarza podstawowej opieki zdrowotnej powinien być oparty o średnioroczny wskaźnik cen towarów konsumpcyjnych ogółem w stosunku do roku poprzedniego (ogłaszany przez Prezesa GUS około 15 stycznia każdego roku).

– Taki wzrost stawki zagwarantuje możliwość dalszego funkcjonowania placówek poz, w tym zabezpieczenie ich w towary i usługi, których ceny z racji inflacji rosną znacząco z roku na rok – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Zdaniem lekarzy PPOZ w obecnej sytuacji wskazane jest utrzymanie dotychczasowych regulacji w zakresie finansowania świadczeń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej dla osób przewlekle chorych na cukrzycę, choroby układu krążenia lub choroby tarczycy.

– Natomiast w przyszłym roku konieczna będzie analiza możliwych zmian w celu wspólnego wypracowania propozycji ewentualnych modyfikacji. Tu niezbędna będzie współpraca NFZ ze świadczeniodawcami podstawowej opieki zdrowotnej – dodaje prezes PPOZ.

Jednym z ważniejszych tematów jest opieka koordynowana, która – w opinii lekarzy PPOZ – nie powinna polegać wyłącznie na znaczącym dofinansowaniu dużych, wielokierunkowych podmiotów, ale przede wszystkim na wsparciu finansowym wszystkich małych podmiotów (świadczeniodawców) w zakresie pomocy we wdrażaniu procesów informatyzacji ochrony zdrowia.

– Skupienie się na wielkich podmiotach doprowadzi do odbudowy systemu zakładów opieki zdrowotnej funkcjonującego w poprzedniej epoce. Skumulowanie sił i finansów w dużych podmiotach leczniczych znacząco pogorszy dostępność dla pacjentów z małych miejscowości, odległych od dużych centrów, co znacząco zwiększy już istniejące nierówności – podkreślają lekarze PPOZ.

Świadczeniodawcy PPOZ zwrócili również uwagę na konieczność wsparcia finansowego z NFZ dla placówek podstawowej opieki zdrowotnej na inwestycje z zakresu cyberbezpieczeństwa.

– Obecne systemy informatyczne wymagają stałego nadzoru i aktualizacji ich oprogramowania, tak aby dane pacjentów były zabezpieczone przed cyberatakami. Dane te są danymi szczególnie wrażliwymi, toteż wsparcie infrastruktury informatycznej jest tu nieodzowne – podkreślają lekarze PPOZ wnioskując do Filipa Nowaka, prezesa NFZ, o spotkanie poświęcone funkcjonowaniu placówek podstawowej opieki zdrowotnej w roku 2023.

Źródło: PPOZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (13)
25 czerwca 2024
Gałązkowski
25 czerwca 2024
logo_gus_wersja_podstawowa_wariant_kolorowy
20 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-676815062
13 czerwca 2024
AdobeStock_674015171
23 kwietnia 2024
iStock-1197001731
16 kwietnia 2024
nocna-i-swiateczna-opieka-wim-legionowo
29 marca 2024