Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Budżet na leki nie jest z gumy. Dwa ważne pytania o refundację leków bez recepty

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 24 lipca 2023 13:26

Budżet na leki nie jest z gumy. Dwa ważne pytania o refundację leków bez recepty - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Organizacje pacjentów chcą wiedzieć, jakie skutki w dostępności do leczenia przyniesie procedowana ustawa refundacyjna, w szczególności zmiana dotycząca refundacji leków OTC. W tej sprawie wysłały apel do MZ. Padają dwa ważne pytania.

Pacjenci śledzą prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy refundacyjnej. Niepokój budzą propozycje dot. finansowania ze środków publicznych leków bez recepty. Dlaczego nie cieszy to przedstawicieli pacjentów? Otóż, jak tłumaczą w liście do MZ, finansowanie systemu ochrony zdrowia pozostaje ograniczone. Kiedy staramy się zabiegać o zapewnienie zbieżności leczenia refundowanego z wytycznymi wynikającymi z aktualnej wiedzy medycznej, wielkokrotnie spotykamy się z argumentami dot. braku odpowiedniego poziomu budżetu refundacyjnego. Z tego powodu decyzja o skierowaniu dziesiątek lub setek milionów złotych na finansowanie leków bez recepty wydaje nam się nieuzasadniona.

Dlatego oragnizacje pacjentów zaapelowały o:

  1. Przedstawienie analiz dotyczących poziomu finansowanie ze środków NFZ leków bez recepty w najbliższych latach.
  2. Wskazanie źródła finansowania tej zmiany lub obszarów, w których finansowanie zostanie ograniczone ze względu na planowane wydatki na finansowanie leków wydawanych be z recepty.

Źródło: Federacja Onkologiczna

Zobacz także