Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Diabetologia: Nie ma powrotu do czasu sprzed pandemii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 grudnia 2020 12:53

Diabetologia: Nie ma powrotu do czasu sprzed pandemii  - Obrazek nagłówka
Gośćmi Iwony Schymalli byli prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz oraz prof. Maciej Małecki.

Ekspertów pytamy m.in. o wnioski i rekomendacje płynące z raportu "Rola nowoczesnych metod monitorowania glikemii i telemedycyny w indywidualizacji opieki nad pacjentem z cukrzycą"

- Główne wnioski płynące z raportu to fakt, że systemy ciągłego monitorowania glikemii są przyszłością dobrej kontroli glikemii.

- Niezależnie od wieku każdy pacjent, który jest leczony metodą niosącą ryzyko wystąpienia hipoglikemii powinien mieć możliwość korzystania z systemów ciągłego monitorowania glikemii, które są narzędziem terapeutycznym.

- Nowe systemy poprawiają jakość życia chorych z różnymi typami cukrzycy, w różnym wieku i z różnymi aktywnościami życiowymi.

- Systemy ciągłego monitorowania glikemii pozwalają posługiwać się nowymi parametrami wyrównania cukrzycy.

- Pojedyncze wyrywkowe pomiary na dobę były dalece niedoskonałe. W tej chwili zastosowanie nowoczesnych metod umożliwia dużo głębszy wgląd w stan chorego. Systemy pozwalają bardziej precyzyjnie dobierać dawki insuliny.

Zapytaliśmy również o indywidualizację leczenia cukrzycy

- Każda grupa pacjentów z cukrzycą znajdzie w tych systemach coś, z czego wyciągnie korzyść.

- Cukrzyca dotyka ludzi w różnym wieku: małe dzieci, młodych dorosłych, kobiety w ciąży, a także seniorów. W każdym z okresów życia potrzeby i wymogi są inne. Systemy monitorowania glikemii zapewniają precyzję pomiarów i bezpieczeństwo, a także dyskretny sposób kontrolowania glikemii.

- Nie ma takiego typu choroby i okresu życia, gdzie nie byłoby korzyści z nowoczesnych urządzeń.

Pytamy także co zmieniła pandemia w podejściu do leczenia cukrzycy

- Nie ma powrotu do czasu sprzed pandemii w rozumieniu wykorzystania telmemedycyny i nowoczesnych metod monitorowania glikemii. Te doświadczenia będą wykorzystane w erze pocowidowej.

- Będziemy coraz częściej sięgać do tych narzędzi w szpitalach, ale także w trybie ambulatoryjnym.

Zobacz także