Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

e-Recepta: Jak wystawiać? Jaki program wybrać?

MedExpress Team

Rafał Piszczek

Opublikowano 20 grudnia 2019 11:27

e-Recepta: Jak wystawiać? Jaki program wybrać?  - Obrazek nagłówka
Już zaledwie kilka dni dzieli nas od obowiązku wystawiania e-recepty w formie elektronicznej. 8 stycznia 2020 to ważna data dla lekarzy, farmaceutów i pacjentów.

Wiemy, że nie wszyscy są przygotowani na to cyfrowe rozwiązanie. Poniżej z ratunkiem przychodzi Rafał Piszczek z EDM Medfile® i podpowiada jak wybrać program do elektronicznej dokumentacji medycznej z funkcją e-recepty.

Czym jest e-recepta i na czym polega jej fenomen?

E-recepta to odpowiednik wersji papierowej, która już 8 stycznia 2020 całkowicie zostanie wyeliminowana. Dla wielu pacjentów może to brzmieć nieco egzotycznie, jednak nie ma w tym nic skomplikowanego. Fenomen e-recepty polega na jej prostocie i centralnym monitoring efektywności terapeutycznej pacjentów. Recepta w formie elektronicznej to jedynie 4 cyfrowy kod, jaki pacjent otrzymuje na wybrane przez siebie medium (mail telefon, IKP), który wraz z numerem PESEL pozwala na wykupienie leków.

A co w przypadku braku dostępu do telefonu, e-maila, IKP?

Ustawodawca przewidział tutaj możliwość przygotowania druku informacyjnego, z którym pacjent może udać się do apteki i podając swój nr PESEL taką receptę zrealizować. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób starszych, które obawiają się nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

A co jak pacjent nie posiada IKP? W Medfile otrzyma receptę SMS?

Jeśli lekarz dysponuje programem, który ma możliwość wysłania kodu e-recepty do pacjenta bezpośrednio to wtedy eliminujemy konieczność posiadania Internetowego Konta Pacjenta. Należy posiadać zgodę na taką wysyłkę, jednak to ułatwia cały proces. W Medfile® jest możliwość konfiguracji SMS z e-Receptą. Reasumując: pacjent może otrzymać kod e-recepty na swój telefon z programu na swój nr telefonu lub e-mail powiązany z IKP lub zobaczyć ten numer bezpośrednio w Internetowym Koncie Pacjenta. Jest również możliwe otrzymanie wydruku informacyjnego z kodem e-recepty.

Wiemy już czym jest e-recepta. Przejdźmy zatem do technicznych aspektów jej wystawiania. Od czego zacząć?

Aby wystawić e-receptę należy posiadać przystosowany do tego program do gabinetu, taki jak np. Medfile®, który jest podłączony do systemu P1. O to musi zadbać dostawca oprogramowania. Po stronie podmiotów leczniczych konieczna jest rejestracja w RPWDL, gdzie otrzymują identyfikator nadany przez platformę P1 (OID). Ten unikalny numer pozwala zweryfikować czy dany podmiot jest uprawniony do wystawiania e-recept. W całym procesie ważna jest też V część kodu resortowego, który zapewnia identyfikację jednostki. Trzeba przy tej rejestracji mieć pod ręką dokładne dane placówki, NPWZ, REGON czyli wszystkie informacje, jakie pozwolą na poprawną weryfikację podmiotu. Więcej: Jak wystawić e-Receptę.

A jak wygląda sam proces wystawiania e-recepty z programu?

Sam system jest bardzo intuicyjny w obsłudze. Wprowadziliśmy moduł automatycznych podpowiedzi i wyszukiwarkę leków, aby zamknąć cały proces wystawiania e-Recepty w kilkanaście sekund.

Co się dzieje po wystawieniu e-recepty?

Prawidłowo wystawiona e-recepta drogą komunikacji zostaje przesłana do Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), dzięki czemu może zostać zrealizowana w aptece. Ten centralny system zapewnia poprawny przepływ informacji, do którego podłączone są również apteki.

Na co zwrócić uwagę wybierając program do e-recept?

Kluczowe jest podłączenie do Platformy P1. Bez tego nie ma mowy o wystawianiu e-recepty. Dany dostawca programu powinien mieć także dłuższy staż na rynku, aby mógł wykazać się doświadczeniem w rozwiązywaniu informatycznych wyzwań, jakie można napotkać w całym tym procesie. Ważna jest taka kompleksowość tego programu. My w Medfile® posiadamy wiele rozwiązań, kilkanaście skompilowanych ze sobą modułów. Wszystko, co wdrożyliśmy wynika z potrzeb naszych klientów, więc jesteśmy pewni, że nasz program wspiera i optymalizuje pracę.

Na czym dokładnie polega ta optymalizacja?

Dzięki Medfile® praktycznie całą pracę wykonuje się w oparciu o jeden program. Automatyzacja procesów, czyli ta praca na danych zastanych w jednym programie oszczędza czas. Nie trzeba się przemieszczać i korzystać z kilku programów. Medfile® to także promocja gabinetu, własna strona www, rejestracja pacjentów online, integracja z portalem ZnanymLekarz.pl czy kalendarzem Google. To kompleksowa e-dokumentacja medyczna.

Producentem Medfile® jest jednostka naukowa Biostat – posiadająca status Centrum Badawczo-Rozwojowego.

Medfile® jest partnerem technologicznym serwisu Znanylekarz.pl – celem współpracy jest wprowadzenie do portfolio usług oferowanych przez Znany Lekarz funkcji elektronicznej dokumentacji pacjentów oraz e-Recept. Więcej: współpraca Medfile i ZnanyLekarz.pl.

Oprócz e-recepty mamy e-ZLA, e-WUŚ, wkrótce e-Skierowania. I oczywiście nasz niezastąpiony zespół, który opiekuje się i doradza naszym klientom, dzięki czemu naprawdę można wykorzystać potencjał tego, co Medfile® oferuje.


Więcej: e-Recepta

Autor: Rafał Piszczek - ekspert ds. elektronicznej dokumentacji medycznej, e-Recept i telemedycyny www.Medfile.pl. Specjalizuje się w tworzeniu rozwiązań cyfrowych w służbie zdrowia (oprogramowania do EDM oraz badań klinicznych).

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także