Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Limity recept obowiązują od poniedziałku. Niemal 300 lekarzy próbowało przekroczyć ten próg

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 5 lipca 2023 09:19

Limity recept obowiązują od poniedziałku. Niemal 300 lekarzy próbowało przekroczyć ten próg - Obrazek nagłówka
„W dwa dni 283 lekarzy próbowało przekroczyć granicę 300 recept dla więcej niż 80 pacjentów w ciągu tylko 10 godzin swojej pracy”, napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, większość z nich to pracownicy tzw. receptomatów. Rekordzista chciał wystawić w dwa dni 60 tys. recept.

Przypomnijmy, pod koniec czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie limitu 300 preskrypcji dla maksymalnie 80 pacjentów w ciągu 10 godzin pracy lekarza. To odpowiedź na problem związany z działaniem tzw. receptomatów, za pośrednictwem których można uzyskać receptę na lek tylko po wypełnieniu formularza i opłaceniu należności za usługę.

Ograniczenie obowiązuje od poniedziałku (5.07.). Okazuje się, że w tym czasie niemal 300 lekarzy próbowało przekroczyć narzucone limity. Jak wskazał minister zdrowia we wpisie na Twitterze, większość z tych lekarzy jest związana z „receptomatami”.

Wcześniej jednak środowisko lekarskie zwracało uwagę na to, że limity są zbyt wyśrubowane i łatwo będzie je przekroczyć, nawet podczas normalnej pracy w przychodniach i na dyżurach.

– To, co wprowadza minister, to ograniczenie w ciągu 10 godzin pracy lekarza do wystawienia 300 recept dla 80 pacjentów. Zasadnicze pytanie, jakie sobie należy zadać brzmi: czy to ograniczenie czasu pracy lekarza? A co z dyżurami 24-godzinnymi na nocnej i świątecznej opiece medycznej? W letnich kurortach na takich dyżurach przewija się nawet 200 pacjentów. Apelujemy, żeby problem rozwiązać systemowo – wskazywał podczas piątkowej konferencji prasowej Klaudiusz Komor, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także