Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Firmy farmaceutyczne wycofują się z inwestycji w Rosji

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 marca 2022 09:36

Firmy farmaceutyczne wycofują się z inwestycji w Rosji - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Dwie firmy farmaceutyczne: Pfizer i Bayer potwierdziły, że utrzymają humanitarne dostawy leków do Rosji, ale wycofają się z innych działań w tym kraju.

Wielu przedstawicieli globalnego przemysłu zdecydowało się wycofać z Rosji i przeciwstawić się w ten sposób inwazji na Ukrainę. „Zakończenie dostarczania leków, w tym terapii przeciwnowotworowych lub sercowo-naczyniowych z których korzystają m.in. osoby starsze i dzieci, mogłoby się wiązać z utratą życia pacjentów” – powiedział Pfizer. Producent leków nie rozpocznie jednak nowych badań klinicznych ani nie będzie rekrutować pacjentów do trwających badań w Rosji. Wstrzymane zostają tez plany dotyczące wszelkich inwestycji w Rosji. Pfizer planuje współpracować z amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków i innymi organami regulacyjnymi, aby przenieść wszystkie badania kliniczne do alternatywnych lokalizacji poza Rosją. Firma będzie nadal dostarczać leki pacjentom już włączonym do badań.


Podobnie zareagowała firma Bayer, która w odpowiedzi na działania Moskwy, określone jako „operacja specjalna”, wstrzymała wszelkie działania finansowe w Rosji i na Białorusi, które nie są bezpośrednio związane z obszarem zdrowia i rolnictwa. Bayer poinformował, że dostarczył już rolnikom w Rosji niezbędne środki rolne na sezon wegetacyjny 2022. O dostawach na kolejny rok zadecyduje w zależności od zaprzestania przez Rosję ataków na Ukrainę.


Inni zachodni producenci leków i sprzętu medycznego ostrzegają, że dalsza sprzedaż produktów do Rosji może się skomplikować z powodu nałożonych sankcji.

Źródło: Reuters

Zobacz także