Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Leki biologiczne: Maciej Miłkowski zapowiada ułatwienia dla pacjentów

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 14 września 2023 11:19

Leki biologiczne: Maciej Miłkowski zapowiada ułatwienia dla pacjentów - Obrazek nagłówka
Wiceminister Maciej Miłkowski zapowiedział podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, że w przyszłym roku część leków biologicznych będzie dostępna nie tylko w szpitalach, ale i w poradniach. Lista takich leków jest już opracowywana w Ministerstwie Zdrowia i niebawem prace przejdą do etapu wdrożeniowego. - To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów, z których część na podanie leku musi jechać kilkaset kilometrów, brać wolny dzień w pracy lub prosić kogoś o pomoc w dotarciu do szpitala – mówi Violetta Zajk, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej “3majmy się razem”. Dodaje, że Stowarzyszenie opracowywało mapę ośrodków realizujących programy lekowe w reumatologii i okazało się, że jest ich zaledwie 20. – To zdecydowanie za mało. Resort zdrowia uruchomił ostatnio długo oczekiwany program leczenia biologicznego dla chorych na tocznia, a to oznacza, że ośrodki prowadzące dotychczasowe programy lekowe będą jeszcze bardziej obciążone, a już stają się niewydolne – dodała. Podkreśliła, że ma nadzieję, że na liście leków biologicznych, które będą udostępnianie chorym w poradniach znajdą się też te dla pacjentów reumatologicznych.

Bariery dostępu do terapii

Leki biologiczne zrewolucjonizowały medycynę, bo okazały się skuteczne wobec chorób, na które dotychczas stosowane farmaceutyki nie działały. W Polsce dostęp do tych terapii wciąż jest dużo gorszy niż w innych krajach UE. Zgodnie z raportem „Nierówności w dostępie do leczenia biologicznego w chorobach autoimmunizacyjnych w Europie”, w 2020 r. dostęp do terapii biologicznych w Polsce miało 1,8% pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, podczas gdy w innych krajach Europy około 20-25%.

Jeszcze do niedawana barierę dostępu stanowiła cena tych terapii. Adalimumab był zaraz po wprowadzeniu jednym z najdroższych leków na świecie. Dzięki konkurencji na rynku spadek kosztów terapii sięgnął nawet 80%. Zdaniem pacjentów i klinicystów, wygenerowane oszczędności można przeznaczyć na udostępnienie tych leków większej liczbie potrzebujących go chorych. Jednak osiągnięcie stopnia dostępności, jaki obserwujemy w innych krajach, nie będzie możliwe bez zmian organizacyjnych, bo szpitale prowadzące programy lekowe nie są w stanie leczyć tak wielu chorych.

Rekomendacja AOTMIT

Prezes AOTMiT w czerwcu br. wydał rekomendację (nr 65/2023 z 30 czerwca br.) o wprowadzeniu do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej terapii realizowanych obecnie w ramach programów lekowych w szpitalach dla osób przewlekle chorych. Jego zdaniem, poprawi to dostępność do terapii lekowych, zmniejszy obciążenie szpitali, które realizują programy oraz odciąży cały system eliminując nieuzasadnione klinicznie hospitalizacje.

Violetta Zajk podkreśla, że umożliwiłoby to przewlekle chorym, którzy w ramach programów lekowych muszą przyjmować leki w szpitalu – podawanie ich w poradniach ambulatoryjnych z kontynuacją farmakoterapii w domu. - Gdyby zmiana weszła w życie, jakość życia chorych poprawiłaby się znacząco. Wizyta w szpitalu to nie tylko koszty, wysiłek organizacyjny, ale i stres. Chorzy - często niesamodzielni - nie musieliby jeździć do szpitali, niekiedy znacznie oddalonych od miejsca ich zamieszkania na podanie leków biologicznych, ale mogliby udać się do najbliższej poradni – wskazuje.

Mapowanie poradni

W czerwcu br. prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, konsultantka krajowa w dziedzinie reumatologii z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie poinformowała, że przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia analizuje działalność poradni ambulatoryjnych leczących pacjentów z reumatycznymi chorobami zapalnymi, zwłaszcza z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS). Ambulatoria, które mają doświadczenie w terapii mogłyby się włączyć w programy lekowe. Współpracowałyby bezpośrednio z ośrodkami referencyjnymi, aby korzystać z ich wiedzy i doświadczenia zapewniając pacjentom bezpieczeństwo i jakość leczenia, a także kierować tam chorych na kolejne linie terapii.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także