Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

POLMED: Potrzebna jest edukacja lekarzy

MedExpress Team

Edyta Hetmanowska

Opublikowano 13 kwietnia 2017 13:14

POLMED: Potrzebna jest edukacja lekarzy - Obrazek nagłówka
- Liczymy na otwarcie i dialog ze strony Ministerstwa Zdrowia - mówi Witold Włodarczyk, dyrektor generalny Izby POLMED.

W zeszłym tygodniu wybrano nowy zarząd Izby POLMED na kadencję 2017-2020. W zarządzie znaleźli się: Adam Jagoda (Medtronic Poland), Anna Kasprzak (GE Healthcare), Marzena Kulis (Johnson & Johnson), Jarosław Michalak (PAUL HARTMANN Polska), Agnieszka Morogow (Thuasne Polska), Mirosław Padjasek (Akson), Robert Rusak (Boston Scientific) oraz Piotr Zawirski (Systamed).

Jakie największe wyzwania czekają przed nowym Zarządem?

Po pierwsze kwestie legislacyjne. Stawiamy na kontynuowanie dialogu z decydentami w zakresie proponowanych zmian prawnych, które mają wpływ na funkcjonowanie branży wyrobów medycznych. Uważamy, że powołany w lutym przy Ministerstwie Zdrowia Zespół ds. Opracowania polityki dotyczącej wyrobów medycznych będzie doskonała platformą do dyskusji. Mamy nadzieję na aktywny udział w Zespole nie tylko decydentów, ale również organizacji pacjenckich i branżowych. Liczymy na to, że wyniki prac Zespołu wpłyną na lepszą legislację w obszarze wyrobów medycznych. Przecież nie chodzi tylko o zmiany w ich finansowaniu ze środków publicznych, ale również o uwzględnienie branży wyrobów medycznych w strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Wicepremiera Morawieckiego. Ta branża ma możliwości eksportowe, jak i ogromny potencjał w zakresie możliwości stworzenia w naszym kraju sieci centrów badań i rozwoju.

Drugim wyzwaniem, z którym zmierzy się Zarząd jest promowanie innowacji w sektorze wyrobów medycznych. Nie chodzi nam o promowanie dla samego promowania. Innowacje mają sens tylko wtedy, kiedy służą społeczeństwu przede wszystkim pacjentom, ale również całemu systemowi ochrony zdrowia, a tym samym gospodarce państwa. Przykładem dobrego wykorzystania innowacji mogą być wysokiej klasy urządzenia diagnostyczne. Jeżeli szpital dysponuje urządzeniem, które dzięki wysokiej rozdzielczości wykryje np. komórki nowotworowe na bardzo wczesnym etapie, to przede wszystkim jest dużo większa szansa uratowania życia pacjenta, a cały proces leczenia będzie dużo krótszy, a tym samym i tańszy. Wyleczony pacjent wróci do funkcjonowania w społeczeństwie i będzie generował zyski dla budżetu w postaci opłacanych podatków itd. Jak widać na tym przykładzie, na innowacyjnych rozwiązaniach zyskują j wszyscy.

Ostatnia, aczkolwiek nie mniej istotna sprawa, to edukacja na temat naszego sektora, która musi być skierowana zarówno do szeroko rozumianego społeczeństwa, jak i samych decydentów. Niedawno opracowany przez resort zdrowia Projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych pokazuje, że nawet wśród ekspertów tworzących prawo wciąż istnieje duże niezrozumienie naszej branży i problemy w odróżnieniu leków od wyrobów medycznych. Szczególny nacisk kładziemy na edukacje wśród przyszłych lekarzy. Na moim zeszłotygodniowym spotkaniu z Wiceministrem Nauki, Panem Profesorem Łukaszem Szumowskim, podnosiliśmy kwestię wprowadzenia zajęć na temat wyrobów medycznych na ostatnich rocznikach kierunków medycznych. Planujemy opracowanie specjalnego programu nauczania we współpracy ze środowiskiem akademickim oraz decydentami.

Czy po dymisji Krzysztofa Łandy jest szansa na korzystne dla Państwa zmiany w projekcie ustawie dotyczącej wyrobów medycznych?

Liczymy na otwarcie i dialog ze strony Ministerstwa Zdrowia. Bardzo duże nadzieje wiążemy ze wspomnianymi już wcześniej pracami Zespołu, które zapoczątkował pan wiceminister, ale również zależy nam na bieżącym kontakcie z przedstawicielami Ministerstwa.