Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Szczepienia: Jakie wyzwania stoją przed producentami szczepionek

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 września 2022 08:20

Szczepienia: Jakie wyzwania stoją przed producentami szczepionek - Obrazek nagłówka
O tym czego możemy spodziewać się w nadchodzącym sezonie grypowym i wyzwaniach, z jakimi mierzą się producenci szczepionek mówi nam Daniela Duta, General Manager Sanofi Vaccines Polska.

Firma Sanofi jest światowym liderem w dziedzinie produkcji szczepionek przeciw grypie. Czego możemy się spodziewać w nadchodzącym sezonie grypowym?

Niełatwo to przewidzieć, a w tym roku jest to wyjątkowo skomplikowane, ponieważ z powodu pandemii i związanych z nią działań profilaktycznych mamy za sobą dwa lata niskiej zachorowalności na grypę, co może oznaczać niską odporność w populacji. Jednak mam dobrą wiadomość: firma Sanofi sprowadziła 35% więcej szczepionek niż w zeszłym roku. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że po raz pierwszy szczepienia będą dostępne w aptekach, a to stanowi znaczne ułatwienie dla pacjentów. Sprowadziliśmy dawki pod koniec lipca, zatem już od 1 września jesteśmy przygotowani do szczepień. Mamy nadzieję, że wyszczepialność na grypę wzrośnie – obecnie wynosi około 7 proc., co plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc w Europie.

To rzeczywiście wspaniała wiadomość dla pacjentów, ale jakie są największe wyzwania stojące przed producentami szczepionek?

Szczepionki to złożone produkty biotechnologiczne o długim i skomplikowanym procesie wytwarzania, kontroli i dystrybucji, dlatego nie zawsze łatwo jest sprostać wszystkim sytuacjom zachodzącym na rynku. Na przykład może wzrosnąć popyt globalny, mogą pojawić się problemy z produkcją antygenów, przez co nie zawsze jesteśmy w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku. Zwłaszcza wtedy, gdy zgłaszane prośby mają krótki czas realizacji i nie możemy zaplanować produkcji w taki sposób, by im sprostać. Pojawiają się również inne wyzwania; na przykład niektóre kraje, w tym Polska, zażądały specjalnych opakowań. W takich kwestiach czasem trudno o elastyczność; to komplikuje importowanie produktów z jednego kraju do drugiego i nie pozwala nam w krótkim czasie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby.

Jakich nowych rozwiązań w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej oraz szczepionek możemy się spodziewać w najbliższych latach?

Dążymy do świata, gdzie nikt nie będzie cierpiał i umierał z powodu chorób, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Dlatego nieustannie poszukujemy nowych rozwiązań dla naszych pacjentów i udoskonalamy te istniejące. Ponadto, jako wiodący producent szczepionek przeciwko grypie na świecie, w ciągu najbliższych kilku lat chcielibyśmy wprowadzić w Polsce dwa nowe typy szczepionek: jedną tradycyjną, ale ze zwielokrotnioną ilością antygenów i dedykowaną określonej grupie populacji, oraz drugą, rekombinowaną, czyli taką, która nie powstaje na bazie jaja, lecz hodowli komórkowej. To są dwie dobre wiadomości odnośnie grypy. Mamy jeszcze jedno nowe rozwiązanie z zakresu profilaktyki dotyczące wirusa RSV i dążymy do tego, aby wdrożyć je również w Polsce.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także