Listopad pod wąsem

Pixabay
Rak prostaty jest najliczniej diagnozowaną odmianą nowotworu u mężczyzn. Co więcej, jest on wśród mężczyzn trzecim najbardziej śmiertelnym nowotworem.
Medexpress 2017-11-02 15:14

W nadchodzących tygodniach w całej Polsce będą odbywać się różne wydarzenia i akcje informacyjne w ramach trzeciej edycji inicjatywy Movember Polska. Termin Movember powstał z połączenia dwóch wyrazów moustache – wąsy oraz november – listopad. Akcja ma zachęcić panów do regularnego sprawdzania swojego stanu zdrowia pod kątem nowotworów prostaty i jąder. Jednym z symboli akcji jest zapuszczanie wąsów w listopadzie.

Podstawą zwalczenia każdej choroby jest wczesne wykrycie problemu. W przypadku męskich nowotworów regularne badania są podstawą, zwłaszcza że dolegliwości bólowe występują dopiero w późnej fazie choroby, kiedy drastycznie spada szansa wyleczenia. Dlatego warto systematycznie się badać. W przypadku raka jąder podstawą jest samodzielne sprawdzanie czy nie pojawiają się na nich guzki. Z kolei najprostszym sposobem wykrycia nowotworu prostaty jest regularne sprawdzanie poziomu PSA, czyli antygenu gruczołu krokowego, którego podwyższone stężenie może być oznaką nowotworu. Dotyczy to zwłaszcza panów, którzy ukończyli 45. rok życia. Powinni oni co najmniej raz w roku przeprowadzać to badanie.

Większość mężczyzn niestety wciąż wychodzi z założenia, że nie wypada im się przyznawać do problemów ze zdrowiem. W związku z tym regularne wykonywanie badań czy konsultacje lekarskie uważają za oznakę słabości. A sprawdzenie poziomu PSA, to prosty zabieg. Wystarczy pobranie krwi.

źródło: materiały prasowe

PDF

Zobacz także