MZ: dodatkowe 650 mln zł dla szpitali

Medexpress

Opublikowano 14 marca 2019, 12:06

Fot. Thinkstock / Getty Images
Medexpress

Opublikowano 14 marca 2019, 12:06

Ponad połowa tej kwoty ma trafić do szpitali powiatowych. Pieniądze pochodzą z rezerwy finansowej NFZ.
W ostatnich dniach Ministerstwo Finansów zgodziło się za zmianę planu finansowego i uwolnienie połowy z 1,8 mld zł, jakie budżet państwa w grudniu ubiegłego roku przekazał do NFZ. W planie ujęte jest zarówno zwiększenie finansowania szpitali jak i koszty zdjęcia limitów z operacji zaćmy i badań TK i RM.
W Sejmie trwa opiniowanie kolejnych zmian w planie finansowym, dzięki którym do oddziałów wojewódzkich NFZ trafi dodatkowo 429 mln zł. Te zmiany już pozytywnie zaopiniowała go Komisja Finansów Publicznych, w czwartek zmianami zajmie się Komisja Zdrowia. Pieniądze pochodzą przede wszystkim z przesunięcia środków z centrali Funduszu na świadczenia transgraniczne.
Minister zdrowia podkreślił, że zwiększenie wycen będzie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku, więc szpitale dostaną – prawdopodobnie pod koniec pierwszej połowy roku – wyrównanie. Na przełomie marca i kwietnia do placówek trafią propozycje aneksów w tej sprawie. – Wzrost wyceny świadczeń w zakresie interny i chirurgii to inicjatywa dla dobra i bezpieczeństwa pacjentów – mówił minister Łukasz Szumowski.
Według resortu zdrowia przeciętny szpital powiatowy zyska na zmianach około miliona złotych. - Chcemy poprawić sytuację finansową szpitali, które z różnych przyczyn ponoszą od niedawna zwiększone koszty, na przykład z własnych środków podnosząc wynagrodzenia w tych zawodach medycznych, które nie były objęte odrębnymi regulacjami płacowymi, na przykład techników, fizjoterapeutów, czy diagnostów – stwierdził Szumowski.
Szpitale powiatowe nie zgadzają się na propozycje ministra zdrowia – zwiększenie finansowania świadczeń szpitalnych o 1,5 proc. (ogólny budżet NFZ na świadczenia szpitalne to w tej chwili ok. 42 mld zł) nie rozwiązuje żadnego z ich problemów. W czwartek sytuacją szpitali powiatowych i problemami związanymi z siecią szpitali będzie się zajmować Komisja Zdrowia.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

NFZ / mz / wycena świadczeń / szpitale powiatowe
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31