MZ: szpitale są w stanie wypełnić normy zatrudnienia pielęgniarek

Medexpress

Opublikowano 19 grudnia 2018, 08:00

Retro nurse Fot. Thinkstock / Getty Images
Medexpress

Opublikowano 19 grudnia 2018, 08:00

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podkreślała podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami, że analizy liczby pielęgniarek oraz łóżek w szpitalach wskazują na realną możliwość zabezpieczenia nowych norm zatrudnienia pielęgniarek. 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać normy zatrudnienia pielęgniarek w szpitalach. Na oddziale zachowawczym będzie to 0,6 etatu na łóżko, na oddziale zabiegowym – 0,7 etatu na łóżko.

Normy to jeden z efektów porozumienia, jakie pielęgniarki zawarły w lipcu z ministrem zdrowia, choć Szczurek-Żelazko podkreśla, że resort problem widział już wcześniej. - Do ministerstwa docierały sygnały, że na niektórych oddziałach ograniczono liczbę pielęgniarek, co nie gwarantuje bezpieczeństwa pacjentów i jakości opieki – wyjaśniła wiceminister.

Czy szpitale są w stanie znaleźć na rynku dodatkowe pielęgniarki? Wielu dyrektorów podkreśla, że nie. Jednak według ministerstwa problemu nie ma, bo w latach 2014-2018 liczba pracujących w systemie pielęgniarek wzrosła z 218 783 do 231 088 (stan na 30.06.2018 r.). Józefa Szczurek-Żelazko dodała, że w regionach, w których liczba pielęgniarek jest mniejsza „rolą dyrekcji szpitala jest pozyskanie pielęgniarek do pracy”.

Wiceszefowa resortu zdrowia zwracała też uwagę, by pracodawcy nie traktowali konieczności powiększenia obsady pielęgniarskiej wyłącznie w kategoriach kosztu. – Więcej pielęgniarek to lepsza opieka, mniej powikłań, mniej zakażeń szpitalnych a więc potencjalnie krótsza hospitalizacja i niższe koszty leczenia pacjentów – przypominała.

Ministerstwo Zdrowia nie jest w najmniejszym stopniu zaniepokojone zapowiedziami likwidowania łóżek – pierwsze wnioski w grudniu trafiły do wojewodów. Józefa Szczurek-Żelazko przypomniała, że w Polsce średni wskaźnik wykorzystania łóżek w ostatnich latach nie przekracza 67 proc., podczas gdy optymalny poziom to 80 proc. w przypadku szpitali pediatrycznych a 85 proc. – ogólnych. - Szpital planując likwidację części łóżek, musi wziąć pod uwagę obowiązujący go kontrakt z NFZ na realizację świadczeń – przypomniała jedynie.

Wiceminister skomentowała również protesty organizacji pracodawców wobec projektu wprowadzającego sześciodniowy płatny urlop szkoleniowy dla pielęgniarek (kolejny punkt lipcowego porozumienia). – Pracodawca powinien wspierać proces szkolenia pracowników, ponieważ to jest z korzyścią dla placówki i jakości udzielanych świadczeń – stwierdziła. Konieczność poniesienia kosztu takiego urlopu powinna być traktowana przez szefów szpitali jako „inwestycja w pracownika”.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Ministerstwo Zdrowia / pielęgniarki / szpitale / szpitale powiatowe / normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28