Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

NFZ ostrzega: uwaga na oszustów podających się za lekarzy

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 lutego 2024 10:43

NFZ ostrzega: uwaga na oszustów podających się za lekarzy - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Już nie tylko na wnuczka i policjanta, ale również na lekarza. Oszuści nie przebierają w środkach, by wyłudzić pieniądze, głównie od osób starszych. Przed nowym sposobem działania przestępców przestrzega świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do wyłudzenia pieniędzy od osób starszych doszło ostatnio w dwóch miastach w województwie świętokrzyskim: w Starachowicach i w Kielcach. W obu przypadkach oszuści podali się za pracowników ochrony zdrowia, a konkretnie za lekarzy. Przez telefon mówili o chorobie bliskiej osoby i prosili o przekazanie pieniędzy. Łupem złodziei padło w sumie 75 tysięcy złotych.

Narodowy Fundusz Zdrowia w Kielcach zwraca uwagę na fakt, że lekarze czy pielęgniarki nigdy nie dzwonią do rodzin pacjentów i nie proszą o pieniądze za opiekę.

– Leki, badania i zabiegi wykonywane w publicznych placówkach ochrony zdrowia są bezpłatne. W żadnym wypadku pracownicy lecznic lub przychodni nie odwiedzają rodzin pacjentów w domach celem odbioru pieniędzy np. za kosztowną terapię, rzekomo ratującą życie krewnego. Należy pamiętać również, że żadna placówka medyczna nie będzie żądać od nas gotówki przez telefon. Nawet w przypadku braku ubezpieczenia. Wówczas prośba o zapłatę jest realizowana przeważnie poprzez przesłanie faktury indywidualnie na adres wskazany w dokumentacji medycznej pacjenta. Faktury wystawiane są również
z terminem płatności pozwalającym na zgromadzenie środków potrzebnych na zapłatę za świadczenia – wyjaśnia Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego NFZ.

Do apelu przyłączają się funkcjonariusze policji. Jak informuje asp. Małgorzata Perkowska-Kiepas, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, w takich sytuacjach trzeba mieć ograniczone zachowanie.

– Jeżeli otrzymujemy połączenie z nieznanego numeru, nigdy nie mamy pewności co do tożsamości naszego rozmówcy. Jeżeli sprawa dotyczy przekazania jakichkolwiek środków pieniężnych czy przekazania danych, powinniśmy się rozłączyć i zweryfikować poruszaną kwestię albo u naszych bliskich, albo w instytucji, na którą powołuje się rozmówca. Każdorazowo takie próby należy zgłaszać do odpowiednich organów – mówi asp. Małgorzata Perkowska-Kiepas.

Oprac. na podst. notatki prasowej NFZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.