Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
MZ wyjaśnia

Na czym będą polegać odpłatne świadczenia w publicznych szpitalach

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 16 czerwca 2017 00:45

Na czym będą polegać odpłatne świadczenia w publicznych szpitalach - Obrazek nagłówka
Fot. J. Sielski
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami, które dotyczą projektu ustawy o działalności leczniczej, Ministerstwo wyjaśnia najbardziej kontrowersyjne zapisy.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw.

W myśl proponowanych przepisów pacjenci będą mogli korzystać z odpłatnych świadczeń zdrowotnych w publicznej placówce ochrony zdrowia, o ile ta będzie świadczyła takie usługi, a pacjent będzie chciał skorzystać z odpłatnych świadczeń. Jednak to rozwiązanie w żaden sposób nie ograniczy uprawnień pacjentów do nieodpłatnych świadczeń – będą one udzielane na dotychczasowych zasadach.

Publiczne placówki ochrony zdrowia, które się na to zdecydują, będą musiały:

- zorganizować przebieg udzielania świadczeń w taki sposób, aby nie ograniczyć pacjentom dostępu do leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia;

- zapewnić warunki udzielania świadczeń komercyjnych, które nie będą miały wpływu na leczenie pacjentów w ramach środków publicznych (odrębne: personel, sprzęt, pomieszczenia, źródła finansowania);

- dopilnować, aby prawa pacjentów zapisanych na listach oczekujących nie zostały naruszone.

Ministerstwo przestawia proponowane zmiany jako uporządkowanie obecnej sytuacji, w której  placówki, które są spółkami (również spółkami publicznymi), już dziś mogą udzielać świadczeń odpłatnie. MZ chce dać taką możliwość również samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej. Resort zapewnia jednocześnie, że proponowane zmiany nie ograniczą pacjentom dostępu do świadczeń w ramach NFZ.

Projekt ustawy zakłada ponadto, że:

- Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł weryfikować, czy placówka – z którą ma kontrakt – nie pobiera od pacjentów nienależnych opłat.

- jeśli chodzi o fundusze europejskie – pobieranie opłat za świadczenia zdrowotne od pacjentów nie może naruszać umów, na podstawie których placówka otrzymała dofinansowanie.

- SPZOZ nadal będzie mógł wynajmować swoje (zbędne) pomieszczenia, ale nie swoim podwykonawcom.

- Publiczne placówki służby zdrowia, które nie dostosowały się do warunków sanitarnych przewidzianych w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (termin mija z końcem 2017 r.), będą mogły dalej funkcjonować pod warunkiem, że pacjenci będą bezpieczni. Opinię w tej sprawie będzie wydawała Państwowa Inspekcja Sanitarna.

- Nowelizacja precyzuje przepisy Kodeksu wykroczeń – sankcje za wykonywanie działalności leczniczej bez wymaganego wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą będą obejmowały wszystkich lekarzy, którzy pracują w zawodzie, a nie tylko podmioty lecznicze prowadzące zakłady lecznicze (jak dotychczas).

Uwagi do projektu można zgłaszać do 13 lipca. Uwagi zgłoszone w ramach konsultacji społecznych, uzgadniania i opiniowania będę podlegać szczegółowej analizie i mogą mieć wpływ na ostateczny kształt proponowanych regulacji.

Źródło: MZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także