Najnowocześniejsze zabiegi urologiczne na Pomorzu

Najnowocześniejsza, małoinwazyjna technologia operacyjna, dzięki której możliwa jest większa precyzja wykonywanych zabiegów oraz szybszy powrót do zdrowia dostępna od października w Gdańsku.
Medexpress 2020-09-30 10:05

Rak gruczołu krokowego na pierwszym miejscu wśród nowotworów złośliwych u mężczyzn
Nowotwory złośliwe stanowią narastający problem zdrowotny, społeczny, i ekonomiczny polskiego społeczeństwa. Każdego roku nowotwory złośliwe są wykrywane u 164 tys. Polaków ( 99,7 tys. zgonów). Struktura zachorowań na nowotwory złośliwe wśród mężczyzn kształtuje się podobnie jak w krajach Europy Zachodniej – rak gruczołu jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów złośliwych. (19,7 %) rak płuca zajmuje drugą pozycję (16,7%)

Szpital św. Wojciecha dzięki współpracy ze Szpitalem Mazovia z Warszawy wprowadza do swojej oferty zabiegi urologiczne z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci.
18 września robot chirurgiczny da Vinci został zainstalowany i uruchomiony w Szpitalu Św. Wojciecha. Dziś (29 września) odbyła się pierwsza operacja z udziałem robota. Jest to pierwszy robot chirurgiczny da Vinci na Pomorzu.

Zabiegi urologiczne w asyście robota chirurgicznego Da Vinci

Do najczęściej wykonywanych zabiegów w asyście robota chirurgicznego Da Vinci należy prostatektomia radykalna. Zabiegi urologiczne w asyście robota chirurgicznego Da Vinci charakteryzuje większa precyzja i mniejsza inwazyjność niż otwarte lub laparoskopowe operacje chirurgiczne, w których zachodzi konieczność dużej ingerencji w ludzki organizm. Operacje przy wsparciu robota chirurgicznego da Vinci wiążą się z niższym ryzykiem powikłań, poprawą wyników czynnościowych związanych z utrzymaniem dobrego trzymania moczu i potencji oraz krótszym okresem rekonwalescencji. Robot chirurgiczny da Vinci wspomaga pracę operatora i umożliwia wielokrotne optyczne powiększenie pola operacyjnego. Dzięki zestawowi zdalnie sterowanych manipulatorów i narzędzi chirurgicznych zapewniony jest nieograniczony dostęp i nieosiągalna innymi technikami precyzja ruchów podczas operacji.
Zabiegi z udziałem robota chirurgicznego da Vinci w Szpitalu Św. Wojciecha w Gdańsku będą wykonywane przez certyfikowanych operatorów, specjalistów urologii, którzy dysponują doświadczeniem kilkuset takich zabiegów w Szpitalu Mazovia w Warszawie. Certyfikaty uzyskiwane są w najlepszych ośrodkach chirurgii robotowej w Europie.

Pacjenci onkologiczni, w tym chorzy na raka prostaty, powinni mieć dostęp do wszystkich możliwych technik leczenia, w tym tych najnowocześniejszych, stosowanych na świecie. Epidemia Covid-19 nie powinna tego utrudniać, czy spowalniać – mówi dr hab. n. med. Igal Mor, dyrektor Szpitala Mazovia.
Dzięki wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci w laparoskopowej radykalnej prostatektomii poprawia się komfort życia pacjenta, a czas rekonwalescencji ulega skróceniu. Po 3-ch dobach od zabiegu pacjent jest wypisywany do domu bez cewnika, co znacznie skraca okres gojenia i rekonwalescencji, a tym samym oznacza szybszy powrót do pełnej aktywności.

Źródło: mat. prasowe

PDF

Zobacz także