Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Błąd w oprogramowaniu dla lekarzy przyczyną niewłaściwego stosowania statyn

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 16 maja 2016 12:56

Błąd w oprogramowaniu dla lekarzy przyczyną niewłaściwego stosowania statyn - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Tysiące brytyjskich pacjentów mogło nie otrzymać statyn, gdy ich potrzebowali, lub – odwrotnie – dostać te leki, choć nie było to konieczne. Jak do tego doszło?

Jedna trzecia GP na Wyspach otrzymała w ostatnich dniach informację, że stosowany przez nich od 2009 r. program QRISK2 Calculator (cześć oprogramowanie SystmOne produkowanego przez firmę TPP) zawiera błędy w algorytmie służącym do szacowania ryzyka zawału serca lub udaru mózgu u pacjentów z podwyższonym poziomem cholesterolu. Skutkiem tych błędów mogłoby być zarówno zlecanie statyn osobom, które – zgodnie wytycznymi – jeszcze ich nie potrzebowały, jak i nieprzepisywanie ich chorym, którzy powinni te leki przyjmować.

Błąd wykrył sam producent programu i poinformował o tym rząd w kwietniu br. Brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Ochrony Zdrowia (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency – MHRA) wszczęła śledztwo w celu wyjaśnienia przycyzn błędu oraz oszacowania, jak wielu pacjentów i w jakim stopniu mogło ucierpieć.

Zdaniem lekarzy z Royal College of GPs, włączenie statyn jest zawsze traktowane bardzo poważnie, a pacjenci, którzy je przyjmują są regularnie monitorowani, dlatego prawdopodobieństwo szkód z powodu błędu w oprogramowaniu, które jedynie wspomaga lekarza w podjęciu decyzji, nie jest zbyt duże.

Źródła: New Scientist / BBC News

Podobne artykuły

ThinkstockPhotos-160646859
23 maja 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

System szpitalny padł

17 kwietnia 2023
iStock-498748143
30 sierpnia 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także