Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld: Trastuzumab derukstekan to zdecydowanie najlepszy lek w HER2+ raku piersi

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 15 grudnia 2022 11:37

Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld: Trastuzumab derukstekan to zdecydowanie najlepszy lek w HER2+ raku piersi - Obrazek nagłówka
– Na kongresie w San Antonio pokazano wyniki badań w HER2 dodatnim raku piersi. Potwierdziły one rolę trastuzumabu derukstekanu w leczeniu. Wykazano, że wydłuża on czas całkowitego przeżycia u pacjentek, które dostawały ten lek w leczeniu przerzutowego raka piersi w drugiej linii leczenia – powiedziała w rozmowie z Medexpressem dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, kierownik oddziału zachowawczego Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Narodowym Instytucie Onkologii.

Niedawno zakończył się kongres w San Antonio. To chyba najważniejsze wydarzenie poświęcone rakowi piersi. Czy płyną stamtąd jakieś ciekawe, dające nadzieję doniesienia?

Tak, bardzo dużo mówiło się na temat trastuzumabu derukstekanu, który jest w tej chwili rekomendowany w leczeniu HER2+ raka piersi. Pokazane zostały wyniki badań również w tzw. raku HER2-low, który dotychczas nie był brany pod uwagę do leczenia lekami anty HER2. Pojęcie raka HER2 low pojawiło się niedawno, bo mówimy o nim właściwie od około dwóch lat. To podtyp, w którym obecne są receptory estrogenowe lub ich nie ma, a receptor HER jest na 1 lub 2 plus, ale przy negatywnym wyniku badania FISH. Do tej pory te raki były leczone zupełnie inaczej, tymczasem nagle okazało się, że koniugat, jakim jest trastuzumab derukstekan, jest skuteczny również w tym podtypie biologicznym, i to o wiele bardziej, niż chemioterapia. Było to dużym zaskoczeniem dla wielu onkologów, bo nie spodziewano się tak dobrych wyników. Trzeba też podkreślić, że ten koniugat jest o wiele mniej toksyczny, niż tradycyjna chemioterapia. Myślę, że te badania mogą zrobić dużą rewolucję w leczeniu HER2-low raka piersi. Oprócz tego pokazano wyniki badań w HER2 dodatnim raku piersi. Potwierdziły one rolę trastuzumabu derukstekanu w leczeniu. Wykazano, że wydłuża on czas całkowitego przeżycia u pacjentek, które dostawały ten lek w leczeniu przerzutowego raka piersi w drugiej linii leczenia. Te pacjentki były leczone wcześniej trastuzumabem emtanzyną i otrzymywały również pertuzumab i trastuzumab. To bardzo zachęcające wyniki. Ten lek ma szansę być stosowany na szeroką skalę. Podkreślano też, że trwają badania w pierwszej linii leczenia HER2+ raka piersi, więc być może od tego leku będziemy zaczynać leczenie tego podtypu biologicznego.

Jak duże zanotowano wydłużenie przeżycia?

To praktycznie dwukrotne wydłużenie. HER2+ rak piersi jest takim podtypem, w którym pacjentki i tak do tej pory miały długie przeżycia całkowite. Uważa się, że HER2+ przerzutowy rak piersi daje szanse na najdłuższe przeżycie ze wszystkich obecnie wyróżnianych podtypów biologicznych. Te wyniki podnoszą nas na duchu, ponieważ wiadomo, że jakość życia i czas do progresji to również ważne mierniki skuteczności różnych terapii w onkologii, ale najistotniejsze jest tak naprawdę wydłużenie czasu przeżycia.

Jaki zanotowano poziom odpowiedzi na to leczenie?

Wykazano zdecydowanie wyższą odpowiedź na tę terapię w porównaniu z chemioterapią konwencjonalną. W raku HER2+ porównywano wyniki do terapii opartej na kapecytabinie, dotychczas rutynowo stosowanej.

A jaka jest teraz dostępność terapii z trastuzumabem derukstekanem?

W Polsce jest prowadzonych kilka badań klinicznych. Dotyczą one HER2+ raka piersi z przerzutami do ośrodkowego układu nerwowego albo w drugiej linii leczenia. Są też badania w grupie chorych na raka HER2-low. Są one prowadzone w różnych ośrodkach. Myślę, że jeśli chodzi o HER2+ raka piersi, te wyniki są już na tyle dojrzałe, że będzie można przekonać Ministerstwo Zdrowia do refundacji tego preparatu. To zdecydowanie najskuteczniejszy teraz lek w tym podtypie biologicznym.

Dziękuję za rozmowę.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także