Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Kolejny kraj legalizuje marihuanę

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 18 września 2018 14:47

Kolejny kraj legalizuje marihuanę - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Które państwo zdecydowało się na ten śmiały krok?

Sąd Najwyższy Republiki Południowej Afryki uznał za legalne używanie marihuany przez osoby dorosłe w celach rekreacyjnych. W wydanym jednogłośnie orzeczeniu sędziowie zalegalizowali także uprawę konopi indyjskich na własny użytek.

Sprawa trafiła do sądu za sprawą trzech osób, wobec których toczyło się postępowanie karne w związku z używaniem marihuany. Ich pełnomocnicy argumentowali, że zakaz palenia marihuany to „bezprawne wkroczenie w prywatną sferę” ich klientów.

Wiceprezes Sądu Najwyższego – Raymond Zondo – napisał w uzasadnieniu werdyktu, że „nie będzie uważane za przestępstwo używanie marihuany lub jej posiadanie w ilościach adekwatnych do osobistej konsumpcji".

Nielegalne pozostanie jednak używanie konopi indyjskich w miejscach publicznych, a także ich sprzedaż i dystrybucja.

Decyzję Sądu Najwyższego z zadowoleniem przyjęła organizacja Cannabis Development Council of South Africa, wzywając władze do umorzenia wszelkich toczących się postępowań karnych dotyczących posiadania marihuany.

Zdaniem Jeremy’ego Actona, szefa partii Dagga, która prowadzi kampanię na rzecz pełnej legalizacji konopi indyjskich, kolejnym krokiem powinno być zniesienie zakazu noszenia przy sobie tej używki w miejscach publicznych.

Rozluźnieniu przepisów sprzeciwia się rząd RPA, argumentując, że stosowanie marihuany jest szkodliwe dla zdrowia.

Źródło: BBC News

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.