Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nie tylko czerniak

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 15 marca 2015 22:38

Nie tylko czerniak - Obrazek nagłówka
Rak podstawnokomórkowy skóry to najczęściej występująca w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii postać nowotworu skóry. Rośnie powoli, ale może być groźny. W leczeniu zaawansowanej postaci może pomóc wismodegib.
[caption id="attachment_58228" align="alignnone" width="620"]Thinkstock / Getty Images Thinkstock / Getty Images[/caption]

Rak podstawnokomórkowy skóry (BCC) to najczęściej występująca w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii postać nowotworu skóry. Rośnie powoli, ale może być groźny. W leczeniu zaawansowanej postaci może pomóc wismodegib.

Rak podstawnokomórkowy stanowi do 80 proc. przypadków nowotworów skóry innych niż czerniak. Przyczyna BCC jest zwykle długotrwała lub nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Jeśli zmiany nie są leczone, nawracają po interwencji chirurgicznej czy radioterapii lub metod tych nie można zastosować, wtedy może dojść do progresji choroby i rozwoju jej bardziej zaawansowanej postaci. Uszczerbek na jakości życia pacjenta jest wtedy ogromny. Wielu chorych wymaga wtedy przeprowadzenia rozległego zabiegu chirurgicznego w obrębie głowy, twarzy lub szyi. W zależności od umiejscowienia zmian nowotworowych chory może stracić nos lub oko. Mediana czasu przeżycia pacjentów w stadium rozsianym choroby wynosi tylko 8–10 miesięcy.

Do tej pory nie było zarejestrowanego leku ze wskazaniem do leczenia zaawansowanej postaci BCC. Lukę tę ma szansę wypełnić wismodegib – inhibitor szlaku sygnałowego Hedgehog, uczestniczącego w regulacji wzrostu i rozwoju we wczesnych stadiach życia. W 1995 r., Christiane Nüsslein-Volhard, Eric Wieschaus i Edward B. Lewis otrzymali nagrodę Nobla za odkrycie szlaku Hedgehog i jego roli w rozwoju embrionalnym.

Szlak Hedgehog zwykle staje się nieaktywny u dorosłych. Mutacje mogą go jednak reaktywować i spowodować nieprawidłowe działanie. Uważa się, że mutacje takie występują niemal we wszystkich przypadkach BCC. Blokując ten szlak wismodegib zapobiega proliferacji i przeżyciu guza.

Międzynarodowe badanie ERIVANCE BCC, w którym wzięło udział 104 chorych (71 w stadium miejscowo zaawansowanym i 33 w stadium przerzutowym BCC) w 31 ośrodkach w USA, Australii i Europie, wykazało, że wismodegib znacznie zmniejsza zmiany u 43 proc. pacjentów chorych na miejscowo zaawansowanego BCC i u 30 proc. pacjentów w stadium przerzutowym tego nowotworu.

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także