Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Owoce, warzywa i mleko – Unia zadba o zdrowie uczniów

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 1 sierpnia 2017 14:39

Owoce, warzywa i mleko – Unia zadba o zdrowie uczniów - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
1 sierpnia ruszył unijny program zapewnienia dzieciom szkolnym zdrowych produktów spożywczych, takich jak warzywa, owoce czy mleko. Komisja Europejska przeznaczyła na ten cel 250 mln euro. Jaka część tej kwoty przypadnie Polsce?

Do udziału w programie, choć nie jest on obligatoryjny, zgłosiło wszystkie 28 państw członkowskich.

Celem przedsięwzięcia jest promocja zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci. Program obejmuje nie tylko dostarczanie do szkół prozdrowotnych produktów spożywczych (w tym: owoców, warzyw, mleka, jogurtów, niezawierających cukru soków owocowych i kompotów oraz zup o niskiej zawartości soli), ale także, a może przede wszystkim, działania edukacyjne. W czasie zajęć dzieci dowiedzą się m.in. o wpływie różnych składników pokarmowych na zdrowie a także o tym, jak produkowana jest żywność.

Poszczególne państwa będą mieć wpływ na to, jakie konkretnie produkty oferowane będą uczniom (mogą m.in. promować w ten sposób produkty regionalne czy „ekologiczne”). Przewidziano też możliwość wzmocnienia unijnej pomocy krajowymi środkami finansowymi.

Program zintegruje i zoptymalizuje kilka wcześniejszych działań o podobnym charakterze, które cieszyły się w ostatnich latach sporym zainteresowaniem. Tylko w ubiegłym roku akcje tego typu objęły w UE ponad 20 mln uczniów.

W roku szkolnym 2017-2018 z puli 250 mln euro na owoce i warzywa przeznaczone będzie 150 mln, natomiast na mleko 100 mln. Polsce przypadnie 25 mln euro.  

Źródło: Komisja Europejska

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także