Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Prof. Jan Lubiński: Selen może się okazać kluczowym pierwiastkiem w badaniach nad długowiecznością

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 15 grudnia 2022 12:58

Prof. Jan Lubiński: Selen może się okazać kluczowym pierwiastkiem w badaniach nad długowiecznością - Obrazek nagłówka
– U kobiet z niedoborem selenu, które w Polsce stanowią jedną trzecią ogólnej populacji żeńskiej, suplementacja tego pierwiastka pozwala dziesięciokrotnie zmniejszyć śmiertelność, niezależnie od przyczyny – powiedział w wywiadzie dla TVP3 Szczecin prof. Jan Lubiński, kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii PUM w Szczecinie i Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych, podsumowując wyniki badań prowadzonych w uniwersytecie od trzech lat. Badania wykazały znaczenie selenu w profilaktyce i wspieraniu procesu leczenia raka piersi.

Nie oznacza to jednak, że pacjentki powinny przyjmować selen bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

– Najpierw określamy, kto rzeczywiście jest w potrzebie, kto należy do grupy z niedoborem, a u kogo występuje nadwyżka selenu. Jedna trzecia kobiet ma bowiem niedobory, ale z drugiej strony – jedna trzecia ma nadmiar. Podanie selenu takim osobom jest szkodliwe i pogarsza sytuację – ostrzega profesor.

Również u kobiet, u których potwierdzony został niedobór, suplementacja musi się odbywać pod kontrolą lekarza, tak by nie doprowadzić do nadmiernej podaży pierwiastka. Jak dodaje prof. Jan Lubiński, selen prawdopodobnie wpływa na takie parametru ustroju, jak krążenie, praca szpiku kostnego czy gospodarka hormonalna, zwłaszcza w kontekście fukcjonowania tarczycy.

Badania prowadzone przez naukowców z PUM były realizowane na czterech grupach pacjentów: niedoborowej, u której stosowano suplementację, niedoborowej z podawanym placebo oraz niedoborowej na diecie oraz z nadmiarem selenu i w postępowaniu dietetycznym.

– Nie byliśmy pewni efektu. Nie wiedzieliśmy, czy lepsza będzie dieta, czy prosty związek wykorzystywany w suplementacji. Po odkodowaniu badań okazało się, że efekt jest spektakularnie mocny. Teraz mamy problem, jak długo powinniśmy jeszcze prowadzić te badania – mówi prof. Jan Lubiński.

Podobne artykuły

smutny dziadek
16 lutego 2024
bannery_1000x300_nowy-2

SERVIER - WYŁĄCZ RAKA!

12 marca 2018
Yisrael_Kristal_(cropped)
15 sierpnia 2017
ThinkstockPhotos-529055698
11 lipca 2016
ThinkstockPhotos-122408117
13 maja 2016

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także