Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Serce starsze od właściciela

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 4 września 2017 15:47

Serce starsze od właściciela - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Serce co dziesiątego mężczyzny jest od niego biologicznie „starsze” o co najmniej 10 lat. Osoby takie są szczególnie narażone na zgon z powodu zawału lub udaru – ostrzegają naukowcy z Public Health England.

Choroby serca są pierwszą przyczyną śmierci wśród mężczyzn i drugą wśród kobiet. Każdego miesiąca w Wielkiej Brytanii na zawał i inne schorzenia kardiologiczne umiera 7400 osób. Jedna czwarta śmiertelnych ofiar zawałów to osoby w wieku poniżej 75 lat. Większości tych zgonów dałoby się zapobiec.

Public Health England (PHE), we współpracy z British Heart Foundation (BHF), Stroke Association i Blood Pressure UK, prowadzi kampanię, której celem jest zmiana sposobu myślenia o zdrowiu serca.

Ważnym elementem akcji było udostępnienie internetowego testu Heart Age Test (HAT). Za jego pomocą każdy może samodzielnie ocenić, ilu lat zdrowego funkcjonowania może oczekiwać od swojego serca, biorąc pod uwagę wszelkie czynniki ryzyka chorób układu krążenia.

Test HAT wypełniło do tej pory 1,2  mln osób. Wynik wskazujący na to, że „wiek serca” przekracza wiek metrykalny o 10 lub więcej lat uzyskało 12 proc. ankietowanych (167 tys. osób), z czego 64 proc. stanowili mężczyźni.

Jedno z pytań dotyczyło ciśnienia tętniczego krwi. Autorzy badania zwracają uwagę, że aż połowa uczestników nie miała pojęcia o tym, jakie ma ciśnienie.

Szacuje się, że na Wyspach żyje co najmniej 5,6 mln ludzi, którzy chorują na nadciśnienie, ale nie są tego świadomi.

Źródło: PHE / BBC News

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także