Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Technologia zrewolucjonizuje życie pacjentów z urazem rdzenia kręgowego

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 lutego 2022 09:54

Technologia zrewolucjonizuje życie pacjentów z urazem rdzenia kręgowego  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Trzech mężczyzn, którzy doświadczyli paraliżu dolnych partii ciała w wyniku urazu rdzenia kręgowego, było w stanie chodzić, jeździć na rowerze i pływać za pomocą urządzenia do stymulacji nerwów, kontrolowanego przez tablet z ekranem dotykowym. Pacjenci w wieku 29, 32 i 41 lat odnieśli wcześniej obrażenia w wypadkach motocyklowych.

Pacjenci mogli postawić pierwsze kroki już w ciągu godziny po tym, jak neurochirurdzy jako wszczepili im prototypy urządzenia do stymulacji nerwów, zdalnie sterowane przez oprogramowanie sztucznej inteligencji. Naukowcy twierdzą, że w ciągu następnych sześciu miesięcy u tych pacjentów znacząco zwiększy się zakres aktywności ruchowej właśnie dzięki kontroli do stymulacji nerwów.


Grégoire Courtine i Jocelyne Bloch ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie zaangażowali się w założenie holenderskiej firmy technologicznej o nazwie Onward Medical, która pracuje nad komercjalizacją takiego systemu, który pomoże sparaliżowanym osobom odzyskać ruchomość. Firma planuje mniej więcej za rok rozpocząć badanie z udziałem 70 do 100 pacjentów, głównie w Stanach Zjednoczonych. Jeśli wczesne wyniki potwierdzą się, osoby unieruchomione przez urazy rdzenia kręgowego będą mogły same, wydając polecenia głosowe smartfonom lub smartwatchom, kontrolować i stymulować nerwy i mięśnie.


Inni badacze próbowali pomóc sparaliżowanym pacjentom poruszać się poprzez stymulację nerwów z tyłu kręgosłupa, używając szerokich pól elektrycznych emitowanych przez wszczepione urządzenia pierwotnie zaprojektowane do kontrolowania przewlekłego bólu, powiedziała Courtine. Naukowcy przeprojektowali urządzenia tak, aby sygnały elektryczne docierały do kręgosłupa z boków, a nie z tyłu. Takie podejście pozwala na bardzo specyficzne celowanie i aktywację regionów rdzenia kręgowego. Następnie opracowali algorytmy sztucznej inteligencji, które instruują elektrody na urządzeniu, aby emitowały sygnały stymulujące, w odpowiedniej kolejności poszczególne nerwy kontrolujące mięśnie tułowia i nóg. Zaleta urządzenia jest to, że jego oprogramowanie jest dostosowane do anatomii każdego pacjenta. Po wszczepieniu urządzenia pacjenci mogli natychmiast aktywować nogi i chodzić – powiedział Bloch. Naukowcy zauważyli, że chociaż pacjenci odzyskiwali zdolność wykonywania różnych czynności, w tym kontrolowania mięśni, przez długie okresy nie odzyskiwali naturalnej zdolności ruchu. Według Blocha, im więcej trenują, tym mają większe szanse na aktywizacje mięśni.


Podobnymi osiągnięciami mogą pochwalić się badacze z Izraela, którzy opisali w czasopiśmie Advanced Science swój eksperyment. Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie podjęli próbę naprawy rdzenia kręgowego u myszy za pomocą komórek dorosłego człowieka, które zostały zaprojektowane tak, aby zachowywały się jak embrionalne komórki macierzyste, które mogą rozwinąć się w dowolny typ komórki w organizmie. Rdzenie kręgowe zwierząt utworzyły tkankę bliznowatą. Eksperci najpierw pozwolili komórkom macierzystym rozwinąć się w specjalnym środowisku probówki, a przeszczepili je myszom dopiero, kiedy rozrosły się do małej sieci komórek nerwowych i po wcześniejszym chirurgicznym usunięciu tkanki bliznowatej. Skuteczność w przywróceniu ruchu oszacowali na 80 procent. Badania na ludziach maja rozpocząć w ciągu kilku lat.

Źródło: Reuters

Zobacz także