Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Wirusowe zapalenia wątroby zabijają więcej ludzi niż AIDS

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 8 lipca 2016 12:36

Wirusowe zapalenia wątroby zabijają więcej ludzi niż AIDS - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
W 2013 r. z powodu wirusowych zapaleń wątroby oraz ich powikłań zmarło na świecie 1,45 mln ludzi – piszą naukowcy z Imperial College London i z University of Washington na łamach „The Lancet”.

Jak wynika z danych WHO, w 2014 r. na AIDS zmarło 1,2 mln ludzi. Nieco wyższą niż WZW liczbę zgonów na świecie spowodowała gruźlica – 1,5 mln.

Podana na wstępie liczba zgonów związanych z WZW dotyczy 5 typów wirusa: A, B, C, D i E, jednak w większości śmiertelnych przypadków powodem są wirusy typu B lub C. Zakażenie rozwija się często bezobjawowo (lub dając skąpe, niespecyficzne objawy) przez wiele lat. Kiedy pojawiają się dolegliwości, na skuteczną terapię bywa już za późno. Finalnym rezultatem zakażeniami tymi typami wirusa może być rak wątroby.

Brytyjscy i amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane z 183 krajów, gromadzone w latach 1990-2013. Wynika z nich, że liczba zgonów będących skutkiem wirusowych zapaleń wątroby wzrosła na świecie o ponad 60 proc. w ciągu dwóch dekad, pomimo niezaprzeczalnych postępów medycyny. W tym samym czasie liczba ofiar gruźlicy i malarii – obniżyła się.

– Chociaż istnieją skuteczne terapie oraz szczepionki przeciwko WZW [A i B], zbyt mało środków przeznacza się na to, aby leki te rzeczywiści trafiły do najbardziej potrzebujących ich grup. Koszty nowoczesnych terapii są bardzo duże – tłumaczy  dr Graham Cooke z Imperial College London.

Z raportu wynika, że wirusowe zapalenia wątroby największy problem dla zdrowia publicznego stanowią we na Dalekim Wschodzie. Zwraca jednak uwagę fakt, że (w przeciwieństwie do wielu innych chorób) najwięcej zgonów notuje się nie w krajach najuboższych, ale w państwach o średnim i wysokim PKB.

Ogłoszona w maju 2016 r. przez WHO strategia walki z wirusowymi zapaleniami wątroby zakłada zmniejszenie do 2020 r. częstości zachorowań na WZW B i C o 30 proc. oraz na ograniczenie liczby zgonów o 10 procent.

Jak to osiągnąć? Ogólne wytyczne WHO mówią tu o konieczności zwiększenia zasięgu szczepień oraz o skuteczniejszym zapobieganiu zakażeniom wertykalnym (matka – dziecko) [WZW B] oraz o zwiększeniu dostępności nowoczesnych terapii [WZW B i C].

Źródło: The Lancet / BBC News

Tematy

hcv / HBV / WZW B / WZW C