Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Wytyczne leczenia utajonej niedoczynności tarczycy wymagają zmiany

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 3 kwietnia 2017 23:13

Wytyczne leczenia utajonej niedoczynności tarczycy wymagają zmiany - Obrazek nagłówka
Thinkstock/Getty Images
Subkliniczna niedoczynność gruczołu tarczowego dotyczy nawet do 10 proc. osób w starszym wieku. Autorzy artykułu, który opublikowało renomowane czasopismo naukowe „The New England Journal of Medicine”, twierdzą, że ta ogromna grupa pacjentów jest leczona nieprawidłowo.

Naukowcy kwestionują obowiązujące wytyczne, zgodnie z którymi osobom z utajoną (subkliniczną) niedoczynnością tarczycy podawana jest lewotyroksyna. Tymczasem przyjmuje ją 9 na 10 Amerykanek z tą przypadłością, co sprawia, że jest to… najczęściej przepisywany lek w USA!

Badanie przeprowadził międzynarodowy zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Irlandii i Danii. Trwało ono 5 lat  i wzięło w nim udział 737 osób o średnim wieku wynoszącym 74 lata. Połowa uczestników otrzymywała lewotyroksynę, pozostali placebo.

Co się okazało? Lewotyroksyna skutecznie normalizowała poziom tyreotropiny (TSH) i hormonów tarczycy (tyroksyny i trójjodotyroniny), jednak nie przekładało się to ryzyko pojawienia się klinicznych symptomów i niedoczynności tarczycy.

W czasie odbywającej się właśnie w Orlando na Florydzie konferencji ENDO 2017 autorzy badania zaapelowali do ekspertów w dziedzinie endokrynologii o weryfikację obecnych wytycznych.

– Leczenie lewotyroksyną jest powszechne w praktyce klinicznej, ale kontrowersyjne. Nasze badanie pokazało, że postępowanie to nie daje żadnych wyraźnych korzyści u osób starszych i dlatego nie powinno być u nich rutynowo stosowane. Konieczna jest aktualizacja zaleceń – powiedział prof.  David Stott z University of Glasgow’s Institute of Cardiovascular and Medical Sciences, szef zespołu badawczego.

Źródła: NEJM / University of Glasgow

Podobne artykuły

TOETVA-propozycja-tekstudocx---Word-2019-10-29-142141
29 października 2019
iStock-153146757
„Smak Zdrowia”

Jak poskromić Hashimoto?

19 września 2018

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także