NFZ dostanie więcej pieniędzy. Radziwiłł: To zastrzyk jednorazowy

Medexpress

Opublikowano 31 sierpnia 2017, 12:44

Fot. Thinkstock / Getty Images
Medexpress

Opublikowano 31 sierpnia 2017, 12:44

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt specustawy, dzięki której Narodowy Fundusz Zdrowia dostanie 2,1 mld zł dotacji z budżetu na skrócenie kolejek. Kolejne 700 mln zł zostanie przeznaczone na wyposażenie placówek w nowy sprzęt. Ustawa miałaby obowiązywać od 23 września, czyli jeszcze przed wejściem w życie sieci szpitali.

- Specustawa, to ustawa incydentalna, to będzie jednorazowy zastrzyk dla szpitali. Potrzebujemy więcej pieniędzy - zapowiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Jednocześnie minister tłumaczył, że nie ma jeszcze pewności, czy rzeczywiście tak duże pieniądze trafią do NFZ.

- Nie chce mówić o kwotach, ten temat będzie jeszcze konsultowany na Radzie Ministrów. Ale na liście pilnych potrzeb do zrealizowania jest likwidacja kolejek. Ta specjalna ustawa ma umożliwić proste przekazanie pieniędzy z budżetu państwa. Dziś NFZ nie byłby w stanie dostać takich pieniędzy. Te kwoty mogą być zweryfikowane - powiedział Radziwiłł.

Przypomnijmy, że od 1 października zaczyna obowiązywać sieć szpitali. Placówki będą podzielone na 3 poziomy referencyjności. Powstaną też cztery poziomy specjalistyczne: pediatryczny, onkologiczny, pulmonologiczny i ogólnopolski. Aby zakwalifikować się do sieci (poza szpitalami ogólnopolskimi) placówki medyczne musiały spełnić łącznie następujące warunki: udzielania świadczeń w ramach izby przyjęć albo szpitalnego oddziału ratunkowego na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia przez okres co najmniej 2 ostatnich lat kalendarzowych oraz będą posiadać konkretne oddziały wymienione w projekcie ustawy.

Szpitale sieciowe będą finansowane na zasadzie ryczałtu. Jego wysokość będzie wyliczana na podstawie świadczeń wykonanych w poprzednim okresie rozliczeniowym. W pierwszych miesiącach działania sieci bierze się pod uwagę świadczenia wykonane w 2015 roku według cen obowiązujących w dniu wejścia w życie szpitalnej sieci. Wszystkie szpitale będą miały wyliczony ryczałt według jednakowego wzoru.

W sieci znalazło się 594 placówek, w tym 516 publicznych.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

sieć szpitali / specustawa
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31