Nowe skrzydło Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu już otwarte

Piotr Wójcik

Opublikowano 04 pazdziernika 2022, 13:03

fot.: BGK
Piotr Wójcik

Opublikowano 04 pazdziernika 2022, 13:03

– Dofinansowaliśmy rozbudowę szpitala i zakup nowoczesnego sprzętu, który jest narzędziem dla lekarzy w codziennej pracy, w ratowaniu życia. Jak jednak wiemy, czasami to nie wystarczy. Ogromnym wyzwaniem jest brak wiedzy na temat transplantacji. Szczególnie trudnym tematem wydają się być przeszczepy u dzieci. Dlatego skupiliśmy się także na budowaniu świadomości wokół tego trudnego tematu – mówi Renata Kościelniak, prezes Fundacji BGK.

W SCCS rocznie wykonuje się ponad 1,5 tys. operacji serca u dorosłych i dzieci. Wiele z tych zabiegów jest przeprowadzanych technikami małoinwazyjnymi. Specjaliści z Zabrza wykonują pełen profil kardiologicznych zabiegów diagnostycznych i leczniczych oraz wszystkich typów operacji kardiochirurgicznych przeprowadzanych na świecie. Na najszerszą w Polsce skalę prowadzony jest tam program transplantacji serca, płuc oraz serca i płuc u dorosłych i dzieci. Od początku działalności centrum do końca 2021 roku wykonano w SCCS ponad 1,4 tys. transplantacji serca i prawie 300 transplantacji płuc.

– Uzyskanie tak dobrych wyników leczenia nie byłoby możliwe bez dostępu do najbardziej innowacyjnych technologii. Śląskie Centrum dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia, zgromadzonym środkom własnym, programom z Unii Europejskiej, a także hojności sponsorów, mogło wyposażyć swoje oddziały i pracownie w taki właśnie sprzęt. Mogło otworzyć nowy pawilon – tłumaczy prof. Piotr Przybyłowski, dyrektor medyczny w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Oficjalnej inauguracji działania nowej części szpitala towarzyszył uroczysty koncert zorganizowany przez Fundację BGK w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, pt. „Moje serce to jest muzyk”, podczas którego wystąpili: Kamil Bednarek, Natalia Niemen, Ania Rusowicz, Krzysztof Kiljański, Danuta Błażejczyk oraz Monika Borzym.

Oprac. na podst.: BGK

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu / otwarcie / pawilon szpitala / rozbudowa szpitala / BGK / inwestycja
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30