Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

250 mln zł na psychiatrię dzieci i młodzieży? Czekamy na konkrety

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 stycznia 2021 10:34

250 mln zł na psychiatrię dzieci i młodzieży? Czekamy na konkrety - Obrazek nagłówka
Po tym, jak posłowie odrzucili poprawkę Senatu ws. przyznania psychiatrii dziecięcej dodatkowych 80 mln, minister zdrowia, Adam Niedzielski, zapowiedział finansowy program wsparcia w tej dziedzinie. Planowane są m.in. remonty w szpitalach, utworzenie całodobowej infolinii wsparcia czy profilaktyki uzależnień cyfrowych. W sumie zostanie przeznaczonych na ten cel 250 mln zł. Część z tych zadań ma być realizowana z budżetu covidowego i Funduszu Medycznego. Środowisko ekspertów psychiatrii podchodzi do zapewnień rządu ostrożnie m.in. dlatego, że nie powstał w tej sprawie żaden oficjalny dokument.

Gościem Medexpressu jest dr n.med. Izabela Łucka, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. T. Bilikiewicza w Gdańsku, psychoterapeuta, superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Rozmawialiśmy m.in. o:

  • Wpływie pandemii na najmłodszych pacjentów w kryzysie zdrowia psychicznego. Szacuje się, że 630 000 dzieci potrzebuje specjalistycznej pomocy psychoterapeutycznej, a mniej więcej tylko 150 000 ma dostęp do tego rodzaju wsparcia. W najgorszej sytuacji są dzieci cierpiące na depresję, którym towarzyszą myśli samobójcze.
  • Przez lata psychiatria dzieci i młodzieży była i jest głęboko niedoszacowana. Koszty, które generują świadczenia nie są pokrywane przez płatnika. Na oddziale stacjonarnym to niedoszacowanie sięga ok. 10-15 proc.
  • Potrzebie wprowadzenia dalszych systemowych zmian do psychiatrii dziecięcej, zwłaszcza w kontekście psychiatrii środowiskowej.
  • Zapowiedzi ministra zdrowia dot. dofinansowania psychiatrii dzieci i młodzieży oraz sposobów dystrybucji tych środków.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.