Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Adam Niedzielski: 80 mln zł na inwestycje w infrastrukturę dla psychiatrii

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 24 lipca 2023 11:11

Adam Niedzielski: 80 mln zł na inwestycje w infrastrukturę dla psychiatrii - Obrazek nagłówka
fot. MZ
– Musimy poprawić infrastrukturę, bo niestety szpitale psychiatryczne i ośrodki opieki psychiatrycznej były często pomijane. Wypełniamy tę lukę. Dziś rozstrzygamy konkurs na blisko 80 mln zł – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed oddziałem dziecięcym Szpitala Neuropsychiatrycznego im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie.

Chodzi o Program wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, w ramach którego placówki mogą się ubiegać o dofinansowania m.in. na poprawę infrastruktury i zakup niezbędnego sprzętu. Jak wskazał wiceminister zdrowia Marcin Martyniak, wsparcie otrzyma 26 szpitali, czyli w praktyce 70 proc. wszystkich oddziałów.

Adam Niedzielski poinformował, że trwają prace związane z przygotowaniem naborów projektów do dofinasowania w Programie FEnIKS, realizowanym z Funduszy Europejskich. Obecnie w parlamencie jest też poprawka, która umożliwi wykorzystanie Funduszu Medycznego na finansowanie psychiatrii.

Jak przypomniał minister zdrowia, nowy model ochrony zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży został wprowadzony w 2019 roku. Podstawowym założeniem reformy jest deinstytucjonalizacja, czyli ułatwienie dostępu do pomocy poza szpitalem i wcześniejsze otoczenie opieką potrzebujących.

W ramach reformy psychiatrii udało się już uruchomić 403 środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, 136 Centrów Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży oraz 32 placówki całodobowej opieki.

– Planowaliśmy, że do tej liczby (placówek opieki środowiskowej – przyp. red.) dojdziemy dopiero w roku 2030, więc udało nam się zorganizować gęstą sieć pomocy na I poziomie dużo wcześniej – podkreślił Adam Niedzielski.

Tymczasem finansowanie opieki psychiatrycznej oraz leczenia uzależnień wzrosło od 2015 roku dwuipółkrotnie: z 2,3 do 5,6 mld zł.

– Na reformę psychiatrii idą konkretne pieniądze. W przypadku psychiatrii dla dzieci i młodzieży mamy od 2019 r. czterokrotne zwiększenie nakładów. A wydatki na psychiatrię łącznie - dla dorosłych, dzieci i młodzieży - wzrosły ponad dwukrotnie – przypomniał minister zdrowia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.