Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Adam Niedzielski: Infrastruktura szpitali psychiatrycznych pozostawia wiele do życzenia

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 29 listopada 2022 08:29

Adam Niedzielski: Infrastruktura szpitali psychiatrycznych pozostawia wiele do życzenia - Obrazek nagłówka
Fot. Wojciech Górski
– Gdyby nie działania podejmowane od 2018 roku w związku z reformą psychiatrii, bylibyśmy teraz bylibyśmy w potężnym kryzysie – powiedział w wywiadzie dla TVP Info minister zdrowia Adam Niedzielski. Do 27 grudnia można składać wnioski o dofinansowanie dla oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na poprawę infrastruktury. Na program wsparcia przeznaczonych zostało 80 mln zł.

– To klamra spinająca działania wykonane w ciągu ostatnich kilku lat. Zbudowaliśmy opiekę środowiskową dla dzieci i częściowo również dla dorosłych, mamy leczenie ambulatoryjne, które pomaga rozwiązywać nieco trudniejsze problemy, wymagające interwencji psychiatry. Na końcu jest leczenie szpitalne, stacjonarne. Infrastruktura szpitali pozostawia wiele do życzenia – powiedział minister w programie Gość Wiadomości

Po zakończeniu naboru nastąpi ocena wniosków i proces przygotowania umów, ale jak zapewnia Adam Niedzielski, realizacja inwestycji rozpocznie się jeszcze w 2023 roku. Tymczasem, jak podkreśla szef resortu zdrowia, gotowa jest już siatka ośrodków opieki środowiskowej dla dzieci i młodzieży. Mają być one rozlokowane w każdym powiecie w kraju. Problemy z tym są jeszcze w województwie zachodniopomorskim.

– Pracujemy nad tym, żeby zlikwidować te białe plamy. To tylko kwestia czasu, bo znaleźliśmy rozwiązanie, które pozwala w miejscach o mniejszej gęstości zaludnienia zbudować ośrodki, które nie muszą oferować całej gamy rozwiązań dostępnej w standardowych zespołach – zapewnił minister.

Jednocześnie rozszerzany jest pilotaż opieki środowiskowej dla dorosłych. Dostęp do takich ośrodków jest zapewniony w jednej trzeciej kraju, docelowo, w 2023 roku ma to już być pokrycie na poziomie 50 proc.

– Gdyby nie rozpoczęta w 2018 roku reforma i te działania, teraz bylibyśmy w potężnym kryzysie. Zapotrzebowanie na usługi z zakresu opieki psychiatrycznej wzrosło, w zależności od grupy wiekowej pacjentów o od 30 do nawet 60 proc. – podkreślił Adam Niedzielski.

Zdaniem ministra zdrowia, rosnące zapotrzebowanie na opiekę psychiatryczną ma związek z jednej strony z pandemią koronawirusa, a z drugiej – zagrożeniami wynikającymi z ataku Rosji na Ukrainę.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także