Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Adam Niedzielski: Jest zapas leków

Piotr Wójcik

Piotr Wójcik

Opublikowano 16 stycznia 2023 08:32

Adam Niedzielski: Jest zapas leków - Obrazek nagłówka
Fot. Wojciech Górski
– Na poziomie krajowym stany leków są zapewnione. Mamy zapas antybiotyków i leków przeciwwirusowych na miesiąc – powiedział w rozmowie z Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, czym innym jest brak leku, a czym innym jego ograniczona dostępność.

– Sytuacja, w której pacjent nie może wykupić przepisanego leku jest rzeczywiście niekomfortowa. W skali kraju stany leków się jednak bilansują. Nie wyklucza to oczywiście sytuacji, w której w poszczególnej aptece może brakować jakiegoś leku. My monitorujemy nie tylko dostępność jednego konkretnego leku, ale i jego zamienników – wyjaśniał Adam Niedzielski.

Jak przypomniał szef resortu zdrowia, w zeszłym tygodniu uruchomione zostały rezerwy państwowe antybiotyków. Większe problemy pojawiają się w związku z lekami przeciwwirusowymi, stosowanymi w leczeniu grypy.

– Prowadzimy cały czas rozmowy z producentami. Mamy deklarację przywozu do Polski kolejnych leków w ilości, która zapewni płynność dostaw w najbliższych tygodniach. To 200 tys. opakowań, które odpowiadają dwutygodniowemu zapotrzebowaniu. Widzimy natomiast, że epidemia grypy nieco już zwalnia – dodał minister zdrowia.

Leki przeciwwirusowe stosowane w leczeniu grypy zostały wpisane na listę antywywozową.