Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Adam Niedzielski: Nie możemy sobie pozwolić, by zabrakło szczepionek

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 września 2022 09:23

Adam Niedzielski: Nie możemy sobie pozwolić, by zabrakło szczepionek - Obrazek nagłówka
Do poniedziałku na szczepienia przeciw Covid-19 drugą dawką przypominającą zapisało się około 120 tys. osób, poinformował na antenie Radia Plus minister zdrowia Adam Niedzielski. Szczepionką biwalentną zaszczepiło się już ponad 24 tysiące osób.

Do Polski ma dotrzeć łącznie około 4 mln tych szczepionek. Jak podkreślił szef resortu zdrowia, wysokość właściwej podaży jest zawsze niewiadomą. Rząd nie może sobie jednak pozwolić na to, by preparatów zabrakło.

– Zawsze zamawia się z pewnym zapasem. Trzecią dawką zaszczepiło się blisko 12 mln ludzi i na podstawie tej liczby szacowany był potencjał kolejnej dawki. Zrobimy wszystko, żeby wzmóc zainteresowanie szczepieniami – powiedział Adam Niedzielski.

W przyszłym tygodniu ma się rozpocząć kampania informacyjna, której celem ma być zainteresowanie szczepieniami dodatkowymi i wyjaśnienie pojawiających się wątpliwości. Minister przyznał jednak, że rozwój pandemii zmierza w kierunku sytuacji takiej, jaką obserwujemy w przypadku wirusa grypy.

– Jest grupa ludzi, którzy szczepią się regularnie przed sezonem grypowym. Myślę, że dochodzimy do sytuacji, w której kolejne szczepienie będzie wyrazem pewnej świadomości zdrowotnej. Przebieg choroby będzie coraz mniej dolegliwy, ale zawsze jest ryzyko powikłań. Lepiej się zabezpieczyć, niż grać w ruletkę – dodał szef resortu.

Jak dodał, nic nie wskazuje na to, by miał powrócić obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych lub jakiekolwiek inne dodatkowe obostrzenia, w związku z jesienną falą zakażeń.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także