Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Adam Niedzielski: Nie wykluczamy obowiązkowych szczepień

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 grudnia 2021 12:06

Adam Niedzielski: Nie wykluczamy obowiązkowych szczepień - Obrazek nagłówka
Szef polskiego resortu zdrowia, Adam Niedzielski, zapowiedział, że niektóre grupy zawodowe będą mogły podlegać obowiązkowi szczepień przeciw COVID-19. Ustawa miałaby objąć medyków, nauczycieli oraz służby mundurowe.

Epidemia COVID-19 nie słabnie na sile, a nowy wariant „Omikron” niepokoi wielu ekspertów. Coraz większa ilość zakażeń i zgonów sprawia, że niektóre kraje zaczęły zastanawiać się nad wprowadzeniem obowiązku szczepień.

Adam Niedzielski również jest zaniepokojony nowych szczepem SARS-CoV-2.

- To zupełnie zmienia rzeczywistość. Prognozy, które prezentowaliśmy, że w okresie przedświątecznym zakażenia będą spadać, są teraz obarczone ryzykiem – powiedział minister zdrowia.

Minister nawiązał również do faktu, że Polska jest dopiero na 23 miejscu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem odsetka osób zaszczepionych.

- Staram się patrzeć na to zjawisko z dwóch stron, ponieważ jeśli chodzi o szczepienia, chociażby na grypę czy inne działania profilaktyczne, to też wypadamy kiepsko w zestawieniach europejskich - tłumaczył minister.

Niedzielski podkreślił, że popiera możliwość wyboru każdej osoby w kontekście przyjęcia szczepionki, ale nie wykluczył obowiązku szczepień dla niektórych grup zawodowych.

- To jest przede wszystkim kwestia wyboru Polaków, bo szczepienia są dobrowolne. Przygotowujemy rozwiązania, które mogą zachęcać, myślimy o obowiązku szczepień, szczególnie dla grup najbardziej narażonych – powiedział Niedzielski

Minister nie przedstawił szczegółów dotyczących wprowadzenia potencjalnego obowiązku, ale potwierdził, że ustawa miałaby dotyczyć medyków, służb mundurowych oraz nauczycieli. Nakaz nie obowiązywałby osób pracujących w handlu.

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także