Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Arechin od 2 kwietnia w aptekach

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 kwietnia 2020 21:19

Arechin od 2 kwietnia w aptekach - Obrazek nagłówka
Fot . Robert Robaszewski / Agencja Gazeta
Adamed przekaże Arechin do leczenia pacjentów z Covid-19 w formie darowizny dla polskich szpitali wskazanych przez resort zdrowia. W aptekach lek ma się pojawić od 2 kwietnia br., ale będzie dostępny tylko we wskazaniach zarejestrowanych przed epidemią koronawirusa.

13 marca br. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zdecydował o rozszerzeniu wskazań leku ARECHIN (Chloroquini phosphas) o leczenie wspomagające w zakażeniach SARS-CoV-2 w oparciu o dotychczas opublikowane dane kliniczne. Arechin zawiera chlorochinę stosowaną od 70 lat, głównie w leczeniu malarii i reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest produkowany w Polsce w zakładach farmaceutycznych Adamed Pharma. - Rozumiejąc powagę aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju, zdecydowaliśmy o przekazaniu leku w formie darowizny. Jesteśmy krajową firmą i polski pacjent jest dla nas najważniejszy. Adamed również nieodpłatnie zapewni transport i dostarczy lek do szpitali – mówi Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia Adamed.

Arechin wróci do aptek

Po rozszerzeniu wskazań Arechinu, lek zniknął z aptek. Był najczęściej wyszukiwanym produktem na portalu www.GdziePoLek monitorującym dostępność leków w 1,3 tys. aptek. Kolejna partia leku Arechinu ma trafić do aptek od 2 kwietnia br. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie ograniczenia w wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta, będzie objęty reglamentacją. Oznacza to, że na recepcie mogą znaleźć się tylko dwa opakowania leku na jednego pacjenta w okresie 30 dni. Chorzy będą mogli zakupić lek z odpłatnością refundacyjną 30% i tylko we wskazaniach objętych refundacją: zimnica (malaria), pełzakowica i ropień wątroby, różne postacie tocznia rumieniowatego, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby autoimmunizacyjne inne niż określone w ChPL, porfiria skórna późna.

Towar reglamentowany

Pacjent po otrzymaniu recepty powinien skontaktować się telefonicznie lub osobiście
z wybraną apteką - najlepiej najbliższą swojego miejsca pobytu- i zamówić lek (przy e-recepcie podając PESEL i PIN recepty, a przy recepcie papierowej PESEL i 6 ostatnich cyfr z numeru recepty).
Farmaceuta zamówi lek bezpośrednio w hurtowni producenta, która dostarczy lek do apteki realizując konkretną receptę. Pacjent będzie mógł odebrać lek w aptece po uzyskaniu informacji telefonicznej od farmaceuty, o tym, że lek został dostarczony. Odpłatność pacjenta za jedno opakowanie leku we wskazaniach objętych refundacją pozostaje bez zmian i wynosi 5,80 zł. Adamed informuje, że taki system dystrybucji Arechinu został wypracowany, by zapewnić jego dostępność pacjentom, którzy go faktycznie potrzebują i by uniknąć nieuzasadnionego stosowania leku bez wskazań lekarskich oraz gromadzenia zapasów. Producent zapewnia, że jest to rozwiązanie czasowe. Lek jest produkowany jest na bieżąco i jego następne partie trafią na rynek do końca kwietnia 2020 r.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.