Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Briefing prasowy rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 marca 2021 13:50

Briefing prasowy rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera - Obrazek nagłówka
FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA

W poniedziałek o godz. 13.45 odbył się briefing prasowy rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Macieja Wasika

Piotr Müller:

Na rozwój epidemii wpływa nie tylko kwestia przestrzegania obostrzeń, ale również fakt, że mutacja brytyjska to 60-80% zakażeń w skali kraju. Ważne jest egzekwowanie obostrzeń, dlatego policja i inne służby podejmują stosowne działania.

Na godz. 14. wojewoda mazowiecki wezwał przedstawicieli warszawskiego ratusza w zw. z sytuacją dot. szpitala tymczasowego w Warszawie. Spotykamy się z brakiem współpracy ze strony ratusza, co spowalnia działanie tego szpitala.

W odpowiedzi na apel wojewody wpłynęły tylko pojedyncze zgłoszenia, jeśli chodzi o pomoc w Szpitalu Południowym. Wiedząc, że sytuacja jest poważna, liczymy na to, że warszawski ratusz podejmie współpracę i stosowne działania.

Jutro odbędzie się rozmowa premiera z nowym premierem Japonii. Polskę i Japonię od wielu lat łączy partnerstwo wielowymiarowe strategiczne w zakresie nowych technologii czy tematów inwestycyjnych.

Jutro również odbędzie się wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentami Litwy i Rumunii oraz szefami rządów Belgii i Węgier - to rutynowe spotkanie przed zbliżającym się posiedzeniem RE, które odbędzie się w czwartek i piątek.

Główne tematy Rady Europejskiej to tematy zw. z koronawirusem, ze zwiększeniem dostaw szczepionek, odnowieniem zasobów UE w zakresie spraw medycznych, odnowieniem łańcuchów dostaw, tak aby UE była przygotowana do takich kryzysów jak obecny.

Maciej Wasik:

Policja realizuje kontrole, interwencje, sprawdzając przestrzeganie przepisów epidemicznych. Tylko w ten weekend takich działań było prawie 30 tys. - samej policji, albo policji z sanepidem.

Oprócz tego policjanci codziennie kontrolują przestrzeganie kwarantanny przez osoby skierowane tam decyzją sanepidu. W najbliższych dniach będzie intensyfikować te działania.

Przypomnijmy:

MZ poinformowało na Twitterze o 14 578 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (2899), śląskiego (1859), wielkopolskiego (1355), pomorskiego (1231), dolnośląskiego (1215), małopolskiego (1207), łódzkiego (862), kujawsko-pomorskiego (704), podkarpackiego (669), zachodniopomorskiego (517), lubuskiego (495), świętokrzyskiego (429), warmińsko-mazurskiego (310), opolskiego (240), lubelskiego (181), podlaskiego (167).

238 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 54 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 073 129/49 365 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Źródło: MZ, Twitter

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także