– Szczepionki bez wątpienia skutecznie zapobiegają zachorowaniom na COVID-19 u dzieci, jednak liczba ciężkich przypadków tej choroby w grupie 12–15 lat i tak jest naprawdę bardzo mała. Z drugiej strony, istnieje niepewność co do długoterminowych konsekwencji szczepień, takich jak np. zapalenie mięśnia sercowego. Sprawia to, że stosunek korzyści do ryzyka jest tu tylko w minimalnym stopniu pozytywny. To za mało, abyśmy mogli zarekomendować szczepienie w tej grupie dzieci – powiedział Adam Finn, członek JCVI.
Nie oznacza to jednak, że Brytyjczycy w wielu 12–15 lat nie będą szczepieni. Rząd może bowiem podjąć i najprawdopodobniej podejmie decyzję inną od zaleceń JCVI, podpierając się opiniami wielu uznanych ekspertów oraz doświadczeniami innych krajów.
– Stanowisko JCVI jest lekkomyślne i zagraża zdrowiu dzieci. Przyjęto je w oparciu o ideologię, a nie dowody naukowe – przekonuje dr Deepti Gurdasani, epidemiolog kliniczny z Queen Mary University of London. – Korzyści ze szczepień zdecydowanie przewyższają ryzyko – to jest jasne już od jakiegoś czasu. Na świecie zaszczepiono już ponad 12 milionów dzieci. We Francji już niemal połowę, wiele innych krajów europejskich zbliża się do tego poziomu – podkreśla dr Gurdasani.
– Czas nagli. Rozpoczyna się jesień. Nie możemy sobie pozwolić na kolejny semestr bez normalnego funkcjonowania szkół i uczelni – powiedział Geoff Barton, sekretarz generalny Association of School and College Leaders. – Cieszę się z tego, że jak się wydaje, rząd ma możliwość podjęcia decyzji o szczepieniu większej liczby dzieci w wieku szkolnym.
Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid zwrócił się do naczelnych lekarzy (CMO – Chief Medical Officer) Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej o przeanalizowanie stanowiska JCVI z szerszej perspektywy. Komitet nie brał bowiem pod uwagę wpływu szczepień (lub ich braku) na funkcjonowanie placówek oświatowych w rozpoczynającym się roku szkolnym. W Wielkiej Brytanii CMO są najwyższymi rangą doradcami rządu w sprawach zdrowia publicznego. Ich opinia będzie w tej sprawie kluczowa.
Źródła: The Guardian, Reuters