Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Debata HPV

To nie tylko sprawa kobiet. Jaka strategia pomoże w eliminacji wirusa HPV i wzmocni profilaktykę onkologiczną?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 marca 2023 14:25

To nie tylko sprawa kobiet. Jaka strategia pomoże w eliminacji wirusa HPV i wzmocni profilaktykę onkologiczną? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Decyzją ministra zdrowia od 1 czerwca w Polsce ruszy powszechne, dobrowolne i darmowe szczepienie przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Zgodnie z założeniami Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 mamy już dwa lata opóźnienia w ich realizacji. Czy ten czas uda się odrobić? Od skutecznej akcji edukacyjnej i sprawnie działającego systemu ochrony zdrowia będzie zależało powodzenie tego programu, ale też zdrowie Polek i Polaków.

Gościniami debaty Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach, pt. "W kierunku eliminacji HPV dla zdrowia kobiet i mężczyzn" są:

  • Dr hab. n med. Ewa Kalinka, kierowniczka Kliniki Onkologii w Instytutcie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi
  • Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektorka Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia w Uczelni Łazarskiego
  • Aleksandra Rudnicka, rzeczniczka Stowarzyszenia Sanitas
  • Dr Małgorzata Ponikowska, ekspertka projektu edukacyjnego Zaszczep się wiedzą

4 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV a dziś święto kobiet. Te dwie okazje są dobrym pretekstem by przyjrzeć się problematyce zdrowotnej związanej z konsekwencjami zakażeń wirusem HPV, które dotykają zarówno kobiet jak mężczyzn. Wirus brodawczaka ludzkiego jest odpowiedzialny za szereg jednostek chorobowych, wśród których należy wymienić: raka szyjki macicy, nowotwory pochwy, odbytu, prącia, sromu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałków, głowy i szyi a także jest przyczyną kłykcin kończystych i nawracającej brodawczakowatość krtani.

Polska jako ostatni kraj Unii Europejskiej wprowadza (od 1 czerwca br.) program nieobowiązkowych, bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Z jakimi systemowymi i edukacyjnymi wyzwaniami to się łączy? W jaki sposób możemy wykorzystać doświadczenie technologiczne związane z powiadamianiem pacjentów o szczepieniach zebrane w czasie pandemii COVID-19? Czym powinniśmy kierować się przy wyborze szczepionki dla dziewcząt i chłopców? Co z praktyki innych krajów na świecie, które program szczepień przeciw HPV należy brać pod uwagę, by usprawnić go w Polsce? M.in. o to pytaliśmy zaproszone do debaty Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach ekspertki.

W czasie debaty podkreślono m.in. :

  • konieczność proaktywności sytemu w kontekście walidacji programu szczepień
  • zaangażowania lekarzy POZ i m.in. położnych w rolę edukatorów zdrowotnych w zakresie szczepień przeciw HPV
  • dobre praktyki realizowane w obszarze szczepień przeciw HPV zarówno na świecie, jak i w regionach Polski
  • różnice w zakresie działania dostępnych szczepionek przeciw HPV: dwu- i dziewięciowalentnej
  • konieczności wprowadzenia skutecznych działań edukacyjnych

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.