Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pfizer zbada szczepionkę na dużej grupie dzieci poniżej 12. r.ż., także w Polsce

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 czerwca 2021 14:08

Pfizer zbada szczepionkę na dużej grupie dzieci poniżej 12. r.ż., także w Polsce - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Koncern Pfizer poinformował, że rozpocznie drugą fazę badań klinicznych na większej grupie dzieci wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Badanie obejmie do 4500 dzieci w ponad 90 ośrodkach klinicznych w Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Hiszpanii oraz Polsce.

Szczepionka została dopuszczona do stosowania u dzieci w wieku od 12 lat w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Otrzymują taką samą dawkę jak dorośli: 30 mikrogramów. W oparciu o badania I fazy wśród 144 młodszych dzieci firma Pfizer zapowiedziała, że ​​przetestuje dawkę 10 mikrogramów u dzieci w wieku od 5 do 11 lat i 3 mikrogramy u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Pierwsze dane mają pojawić się już we wrześniu.

Chociaż w badaniach klinicznych nie dostrzeżono niepokojących działań niepożądanych to szczepieniu u nastolatków, to naukowcy oceniają aktualnie prawie 800 przypadków rzadkich problemów z sercem, w tym zapaleń serca, po szczepieniu szczepionkami mRNA.

Ponad połowa problemów z sercem została zgłoszona u osób w wieku od 12 do 24 lat, podczas gdy ta grupa wiekowa stanowiła tylko 9 procent z milionów podanych dawek. Na dzień 31 maja 216 osób doświadczyło zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia po jednej dawce którejkolwiek ze szczepionek, a 573 po drugiej dawce. Większość przypadków była łagodna, ale 15 pacjentów pozostaje w szpitalach.

Druga dawka szczepionki Pfizer była powiązana z około dwukrotnie większą liczbą przypadków niż druga dawka szczepionki wyprodukowanej przez Modernę. Nie wszystkie przypadki prawdopodobnie zostaną zweryfikowane lub powiązane ze szczepionkami, a eksperci uważają, że korzyści płynące ze szczepień znacznie przewyższają ryzyko tych rzadkich powikłań. Ale raporty zaniepokoiły niektórych badaczy i wszystkie przypadki będą wnikliwie analizowane.

Źródło: https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/pfizer-start-large-study-test-covid-19-vaccine-children-below-12-2021-06-08/ , https://www.nytimes.com/live/2021/06/11/world/covid-vaccine-coronavirus-mask?name=styln-coronavirus&region=hub&block=storyline_live_updates_block_recirc&action=click&pgtype=LegacyCollection#cdc-vaccine-heart-inflammation

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także