Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

CBA: Kolejne zatrzymanie w związku ze śledztwem dot. przetargów na sprzęt medyczny dla placówek służby zdrowia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 czerwca 2022 08:57

CBA: Kolejne zatrzymanie w związku ze śledztwem dot. przetargów na sprzęt medyczny dla placówek służby zdrowia - Obrazek nagłówka

Tym razem na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu funkcjonariusze warszawskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pracownika placówki służby zdrowia, który usłyszał zarzut "zakłócania przetargu publicznego na dostawę ambulansów wraz z wyposażeniem".

Przypomnijmy, że w styczniu br, CBA zatrzymało 6 osób, w tym pracownika znanej firmy oferującej specjalistyczny sprzęt medyczny oraz 5 przedstawicieli placówek służby zdrowia. Zatrzymania miały związek z ustawianiem przetargów na sprzęt medyczny stanowiący wyposażenie szpitali. Chodzi o sprzęt ratowniczy wchodzący na wyposażenie nowych karetek pogotowia m.in. w postaci urządzeń do kompresji klatki piersiowej i defibrylatory. Łączna wartość zamówień objętych śledztwem, w których miało dojść do nieprawidłowości to ok. 5 milionów złotych! Wszyscy usłyszeli zarzuty zmowy przetargowej. W kwietniu funkcjonariusze warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali kolejne 3 osoby.

Jak działał proceder? Przedstawiciel firmy dostarczającej sprzęt medyczny wchodził w nieformalne porozumienie z pracownikami odpowiedzialnymi za przygotowanie opisu przedmiotu zamówienia lub bezpośrednio biorącymi udział w pracach komisji przetargowych. W rezultacie placówki publicznej służby zdrowia ogłaszały konkursy na dostawy sprzętu z wykorzystaniem kryteriów przygotowanych przez dostawcę tego typu urządzeń, który również ubiegał się o udzielenie zamówienia.

Proceder miał charakter ogólnokrajowy, a czynności przeprowadzono na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego i lubelskiego.

Postępowanie obejmuje lata 2019-2020 i zostało zainicjowane w oparciu o materiały zgromadzone przez funkcjonariuszy CBA.

Źródło: CBA

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także