Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Łukasz Szumowski

Chciałbym, aby w ciągu roku ośrodki do zabiegowego leczenia udaru były w całym kraju

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 października 2018 12:37

Chciałbym, aby w ciągu roku ośrodki do zabiegowego leczenia udaru były w całym kraju
 - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
- Zabiegowe leczenie zawałów serca to niewątpliwie zdobycz w dziedzinie kardiologii - powiedział podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W środę w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja prasowa ws. programu pilotażowego trombektomii mechanicznej.

- Zabiegowe leczenie zawałów serca to niewątpliwie zdobycz w dziedzinie kardiologii. Chcielibyśmy, żeby powstała w Polsce sieć, umożliwiająca pacjentom dostęp do nowoczesnej metody, która jest skuteczna w leczeniu udaru. Może ona zapobiegać powikłaniom takim jak: paraliż czyli niedowład - powiedział podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia.

- Będzie 7 ośrodków w Polsce do zabiegowego leczenia udaru. Zostaną one zlokalizowane w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Grodzisku Mazowieckim, Warszawie, Katowicach, Rzeszowie. Dlaczego te ośrodki? Dlatego, że działają one w budowaniu sieci zależności. Chcemy, żeby te ośrodki jak najszybciej ruszyły. Chodzi o to, aby inne ośrodki, które chcą wejść do programu, mogły zobaczyć jak to działa w praktyce. Mam nadzieję, że po 3 msc. będziemy włączali kolejne ośrodki, które będą do tego gotowe. Chciałbym, żeby w ciągu dwunastu miesięcy te sieci były w całym kraju - podsumował Szumowski.

Intencją pilotażu jest wdrożenie procedury trombektomii, jej upowszechnienie i ustandaryzowanie oraz zapewnienie jej realizacji adekwatnie do potrzeb zdrowotnych pacjentów w Polsce.

- Mając na względzie inwazyjność procedury, ryzyko z nią związane oraz wysoki koszt, wdrożenie procedury trombektomii musi nastąpić stopniowo. Jeśli z ewaluacji pilotażu i realizacji świadczeń udzielanych osobom po udarze będzie wynikać, że możliwe jest włączenie kolejnych ośrodków do pilotażu, to będą one włączane – wyjaśnił minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Przypomnijmy, że Polskie Towarzystwo Neurologiczne zaapelowało od ministra o rezygnacją z pilotażu

Do pilotażu w pierwszej fazie przystąpi siedem szpitali z województw: mazowieckiego, małopolskiego, podkarpackiego, pomorskiego, lubelskiego i śląskiego.

Pierwszy ogłoszony przez Ministra szpital to Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie.
Jak wyjaśnił Łukasz Szumowski Klinika neurologii prof. Konrada Rejdaka jest jedną z najlepszych leczących udary mózgu, dlatego jako pierwsza wchodzi do pilotażu.

- Będziemy płacić za każdego pacjenta, u którego taki zabieg zostanie wykonany w ramach programu. Trombektomia pozwala uniknąć paraliżu i daje pacjentowi szansę na normalne funkcjonowanie. Sama procedura jest już znana, ale brakowało odpowiedniej struktury, sieci współpracujących ze sobą jednostek, które ją wykonują. Chcemy, żeby teraz każdy pacjent, niezależnie od pory dnia i nocy czy miejsca zamieszkania, będzie miał wykonany taki zabieg - wyjaśnił szef resortu zdrowia.


Źródło: MZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także