Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Co po pandemii? Poznaj Grace

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 czerwca 2021 12:37

Co po pandemii? Poznaj Grace - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Zespół naukowców z Hongkongu, który stworzył sławny humanoidalny robot o imieniu Sophia wprowadza teraz na rynek opieki zdrowotnej nowy prototyp, Grace, przeznaczony do interakcji z osobami starszymi i odizolowanymi przez pandemię COVID-19.

Ubrana w niebieski strój pielęgniarki, Grace ma azjatyckie rysy, brązowe włosy do ramion i kamerę termowizyjną w klatce piersiowej, przy pomocy której mierzy temperaturę rozmówcy. Wykorzystuje sztuczną inteligencję do diagnozowania pacjenta. Do tego mówi po angielsku, mandaryńsku i kantońsku.

Grace w rozmowie z Reutersem powiedziała, że może odwiedzać ludzi i... rozjaśniać ich dzień. Dodała, że może prowadzić terapię rozmową, odczytywać dane biologiczne i pomagać świadczeniodawcom opieki zdrowotnej.

Podobieństwo Grace do pracownika służby zdrowia i zdolność do interakcji społecznych ma pomóc lekarzom z pierwszej linii frontu walki z pandemią zmniejszyć ilość ich obowiązków.
Twórca Grace podkreśla, że ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do interakcji z innymi twarzą w twarz, to ludzki wygląd robota pomaga wzbudzić zaufanie i naturalne zaangażowanie. Grace została zaprojektowana tak, by móc symulować działanie ponad 48 głównych mięśni twarzy.

Firma Awakening Health zamierza masowo wyprodukować wersję beta Grace do sierpnia i są plany, aby wprowadzić ją w większym zakresie dostępności w przyszłym roku w Chinach, Japonii i Korei.
Koszty produkcji robotów są teraz podobne do cen luksusowych samochodów i na pewno zmniejszą się, gdy firma wyprodukuje dziesiątki lub setki tysięcy sztuk, co jest bardzo prawdopodobne, ponieważ pandemia udowodniła, że jest wysokie zapotrzebowanie na humanoidalne roboty w służbie zdrowia.

Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także