Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Coraz krótsze kolejki do badań, coraz dłuższy czas oczekiwania na wyniki

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 marca 2020 13:06

Coraz krótsze kolejki do badań, coraz dłuższy czas oczekiwania na wyniki - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Na badanie rezonansem magnetycznym czekamy średnio 88 dni w trybie zwykłym, a w trybie pilnym 48 dni. Czas oczekiwania na badania obrazowe systematycznie spada, ale rośnie czas oczekiwania na wyniki. Niektórzy pacjenci muszą czekać ponad miesiąc.

Od 1 kwietnia 2019 r. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz zabiegi usuwania zaćmy są finansowane bez limitów. Nowe dane z portalu Kolejkoskop.pl pokazują, że średni czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym w trybie zwykłym spadł ze 102 dni w listopadzie 2019 do 88 dni w lutym br. Ze skierowaniem na CITO pacjenci czekają średnio 48 dni. W listopadzie było to 55 dni.

Porównując poszczególne województwa widać, że dostęp do badań diagnostycznych nie jest równomierny. W województwie mazowieckim na badanie rezonansem trzeba czekać nawet 111 dni, a w podlaskim 32 dni. To ponad dwa miesiące różnicy! W trybie pilnym czas oczekiwania wynosi 71 dni na Lubelszczyźnie, choć w województwie świętokrzyskim jest to tylko 17 dni.

Minister Zdrowia obiecał, że do końca 2018 roku kolejki na wszystkie badania w trybie pilnym w całym kraju skrócą się do 30 dni. W przypadku rezonansu magnetycznego realizacja tej obietnicy jest spóźniona o 434 dni.

Na tomografię komputerową czekamy średnio 33 dni. Najdłużej w województwie zachodniopomorskim (56 dni), a najkrócej na Opolszczyźnie (10 dni). W trybie pilnymcel Ministerstwa został osiągnięty – w każdym województwie średni czas oczekiwania na tomografię na CITO wynosi poniżej 30 dni.

Badania obrazowe faktycznie stają się bardziej dostępne, ale musimy pamiętać, że samo ich wykonanie nie wystarczy. Kluczowe jest również szybkie otrzymanie wyniku oraz opisu – informacji niezbędnych do podjęcia dalszych decyzji terapeutycznych. Jak informują pacjenci, na opis tomografii komputerowej czeka się często ponad miesiąc. W jednym z warszawskich szpitali czas oczekiwania na opis rezonansu magnetycznego wynosi do 30 dni roboczych.

Co z tego, że zniesiono limity na badania obrazowe i one są bardziej dostępne, skoro na opis tomografii czeka się pięć, sześć tygodni? Dla pacjenta to nadal czekanie na wprowadzenie albo dopasowanie leczenia! Często okazuje się, że w tym czasie pojawiają się przerzuty i najbardziej wskazane leczenie nie jest już możliwe

mówi prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik

Skrócenie kolejek do badań z zakresu diagnostyki obrazowej było priorytetem Ministerstwa Zdrowia. Badania te są niezwykle potrzebne w onkologii, gdzie służą nie tylko rozpoznaniu choroby, ale również ocenie skuteczności wdrożonego leczenia. Co czwarty z nas zachoruje na nowotwór, niemal każdy spotka się z tą chorobą wśród bliskich i przyjaciół.

Dlatego Fundacja wzywa obywateli do działania i podpisania petycji dostępnej na stronie www.alivia.org.pl – w obliczu wciąż trudnego dostępu do ratujących zdrowie i życie badań żądamy od Ministra Zdrowia skutecznych działań.

Źródło: Alivia

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także