Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Omikron

Coraz więcej obostrzeń w Europie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 grudnia 2021 11:30

Coraz więcej obostrzeń w Europie - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Kolejne kraje europejskie zdecydowały się na wprowadzanie dodatkowych obostrzeń, w związku z rozprzestrzeniającym się wariantem koronawirusa „Omikron”.

Niepokojąca mutacja COVID-19 „Omikron” dotarła do Europy. Praktycznie w każdym kraju odnotowano przypadki nowego wariantu, a w Belgii stanowią 10% wszystkich nowych zakażeń – o czym poinformowało w piątek belgijskie laboratorium zajmujące się koronawirusem. W związku z tą sytuacją wiele krajów decyduje się na dodatkowe obostrzenia i zakazy, mające na celu powstrzymanie transmisji „Omikronu”.

Niemcy wprowadzają 2-tygodniową kwarantannę dla podróżnych z Wielkiej Brytanii

W związku z rosnącymi statystykami zakażeń w Wielkiej Brytanii Niemcy postanowili wprowadzić 2-tygodniową kwarantannę dla wszystkich podróżnych z Wielkiej Brytanii. Ma ona obowiązywać wszystkich, niezależnie od tego czy osoba była zaszczepiona, jest ozdrowieńcem czy wyniku testu na COVID-19.

Podróżni będą musieli również przedstawić „aktualny” negatywny test PCR, wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem do Niemiec.

- Jestem bardzo zaniepokojony rozwojem sytuacji w Wielkiej Brytanii. Wariant wirusa Omicron rozprzestrzenia się tam szybko – powiedział bawarski minister zdrowia Klaus Holetschek, tłumacząc decyzję.

Nowe przepisy pojawiły się tuż po francuskim zakazie podróży do i z Wielkiej Brytanii bez „przekonującego” powodu.

Wielka Brytania rozważa również dalsze ograniczenia. Kraj odnotował w sobotę ponad 90 000 nowych przypadków koronawirusa w epidemii wywołanej przez wariant, który, jak wykazano, omija odporność zapewnianą przez normalny przebieg szczepień.

Lockdown w Holandii

„Omikron” zbiera swoje żniwa także w Holandii. Tamtejszy rząd zdecydował się na wprowadzenie lockdownu. Wszystkie usługi które „nie są niezbędne” mają zostać zamknięte.

Zgodnie z nowymi przepisami miejsca publiczne, takie jak bary, hale sportowe, muzea i kluby nocne, zostaną zamknięte od niedzieli i pozostaną zamknięte do 14 stycznia. Jedzenie na wynos z restauracji będzie nadal możliwe, a niezbędne sklepy, takie jak supermarkety, będą otwarte do 20:00.

Holenderski zespół ds. zarządzania epidemią prognozuje, że do końca grudnia „Omikron” stanie się dominującym wariantem, zastępując Deltę.

Omikron rozprzestrzenia się szybciej niż Delta

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że dowody wskazują na to, że „Omikron” ma „znaczną przewagę transmisyjności” nad wariantem Delta, który dominował do tej pory. W większości krajów ilość przypadków podwaja się co 1,5 do 3 dni – poinformowało WHO.Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także