Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

COVID-19 może uderzać w ośrodek oddechowy w pniu mózgu

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 czerwca 2020 13:15

COVID-19 może uderzać w ośrodek oddechowy w pniu mózgu - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Zespół naukowców z Indian Institute of Chemical Biology (IICB) zbadał neuroinwazyjny potencjał SARS-CoV-2, wskazując na możliwość bezpośredniego uszkadzania prekompleksu Bötzingera w pniu mózgu. Wyjaśniałoby to przyczynę nagłej i dramatycznie przebiegającej niewydolności oddechowej u chorych na COVID-19.

Publikacja, która ukazała się w czasopiśmie American Chemical Society - Chemical Neuroscience sugeruje, że koronawirus poprzez jamę nosową i obecne tam zakończenia komórek węchowych dociera do opuszki węchowej mózgu. Stamtąd może infekować znajdujący się w pniu mózgu prekompleks Bötzingera, czyli główny ośrodek mózgu kontrolujący generowanie rytmu oddechowego.

- Chociaż w kontekście COVID-19 dotychczas skupialiśmy się głównie na infekcji dolnych dróg oddechowych, coraz więcej dowodów wskazuje na bardziej kompleksową etiologię tych zaburzeń – mówi dr Adam Hirschfeld, lekarz pracujący na oddziale neurologicznym i udarowym w jednym z poznańskich szpitali. Jak dodaje, badanie przeprowadzone przez IICB to pierwsza taka publikacja wskazująca na możliwy związek wirusa SARS-CoV-2 z uszkodzeniem pnia mózgu, którego ośrodki kontrolują oddychanie. Teoria ta może wyjaśniać, dlaczego chorzy na COVID-19 doświadczają nagłej i gwałtownie przebiegającej niewydolności oddechowej.

- Zgodnie z sugestią zespołu badaczy prawdopodobnie konieczne będą dokładniejsze testy oceniające płyn mózgowo-rdzeniowy na różnych etapach choroby COVID-19 oraz poszerzenie badań pośmiertnych o głębszą analizę ośrodkowego układu nerwowego – wyjaśnia dr Hirschfeld.

O tym, że zainfekowani wirusem SARS-CoV-2 doświadczają mnogich objawów neurologicznych kilka miesięcy temu informowali naukowcy badający chorych w Wuhan. Wskazano wtedy na takie zaburzenia, jak udar mózgu, nieprawidłowa praca układu mięśniowego, zawroty głowy, zaburzenia świadomości, bóle głowy czy zaburzenia czucia smaki i zapachu. Również majowa publikacja w Journal of the American College of Surgeons podkreślała istotność występującej nadkrzepliwości i związanych z nią powikłań naczyniowych - m.in. niedokrwienia mózgu u chorych na COVID-19. Dotychczasowe doniesienia stanowią więc potwierdzenie, że mózg zainfekowanych koronawirusem ulega uszkodzeniom na skutek wielu niezależnych od siebie przyczyn.

Źródło: Gandhi S, Srivastava AK, Ray U, Tripathi PP. Is the Collapse of the Respiratory Center in the Brain Responsible for Respiratory Breakdown in COVID-19 Patients? ACS Chem Neurosci. 2020;11(10):1379-1381. doi:10.1021/acschemneuro.0c00217

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także