Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

COVID News - 1.12.2020 r.

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 1 grudnia 2020 08:54

COVID News - 1.12.2020 r. - Obrazek nagłówka
Dziś w COVID News: Osocze ozdrowieńców – nie każde tak samo dobre. Stan Kansas sprawdził, czy maseczki rzeczywiście pomagają. Nowe terapie dopuszczone do stosowania w USA. Nasi zachodni sąsiedzi przedłużają obostrzenia.

Jak obowiązek noszenia maseczek wpływa na zapadalność na COVID-19?

Gubernator stanu Kansas wydał rozporządzenie zalecające noszenie masek w miejscach publicznych z dniem 3 lipca 2020 r., z którego władze poszczególnych okręgów mogły zrezygnować. Departament Zdrowia i Środowiska stanu Kansas przeanalizował trendy dotyczące zachorowań na COVID-19 przed (1 czerwca - 2 lipca) i po (3 lipca - 23 sierpnia) wydaniu tego zarządzenia. Zapadalność (liczona jako 7-dniowa średnia krocząca nowych dziennych przypadków na 100 000 mieszkańców) zmniejszyła się wśród 24 powiatów, które wprowadziły zalecenie w życie, ale nadal rosła w 81 okręgach, gdzie nie wymagano noszenia masek w miejscach publicznych.

Zalecenia dotyczące zakrywania ust i nosa przyczyniły się do złagodzenia transmisji SARS-CoV-2.

Źródło: https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/69/wr/mm6947e2.htm?s_cid=mm6947e2_x

Osocze ozdrowieńców: czynniki kliniczne i demograficzne wpływające na poziom przeciwciał.

Dopóki nie będą dostępne skuteczne terapie przeciwwirusowe i szczepionka przeciwko SARS-CoV-2, terapia osoczem ozdrowieńców jest opcją, którą można stosować w celu poprawy stanu zdrowia chorych na COVID-19. Ze względu na to, że skuteczność takiej terapii jest najprawdopodobniej związana z obecnością wysokiego poziomu przeciwciał neutralizujących w pobranym osoczu, zbadano czynniki kliniczne i demograficzne, które pozwalają przewidywać wysokie miana tych przeciwciał u dawców osocza. Okazało się, że wysokie miana przeciwciał neutralizujących wykazywali starsi dawcy płci męskiej z przebytą infekcją SARS-CoV-2 prowadzącą do hospitalizacji. Z kolei kobiety i młodsi dawcy częściej nie mieli mierzalnych ilości przeciwciał neutralizujących. Wiedza ta może wspierać szybkie i praktyczne strategie rekrutacji, tak aby pobierane osocze miało największe prawdopodobieństwo posiadania terapeutycznego poziomu przeciwciał neutralizujących.

Źródło: https://www.eurosurveillance.org/content/10.2807/1560-7917.ES.2020.25.45.2001754

Terapie eksperymentalne. FDA zatwierdza nowe leki na COVID

  1. 19 listopada wydano zezwolenie na stosowanie baricytynibu, w połączeniu z remdesiwirem, w leczeniu COVID-19 u hospitalizowanych pacjentów powyżej 2 roku życia. Baricytynib to lek w tabletkach na receptę, stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. W badaniu klinicznym z udziałem ponad tysiąca hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 wykazano, że baricytynib w połączeniu z remdesivirem skraca czas powrotu do zdrowia. Bezpieczeństwo i skuteczność tej eksperymentalnej terapii są nadal oceniane. Baricytynib nie jest dopuszczony ani zatwierdzony jako samodzielny lek na COVID-19.

  1. 21 listopada zatwierdzono casirivimabi i mdevimab do jednoczesnego stosowania w leczeniu łagodnego do umiarkowanego COVID-19 u pacjentów powyżej 12 roku życia, u których występuje wysokie ryzyko progresji do ciężkiego przebiegu choroby. Casirivimab i imdewimab to przeciwciała monoklonalne, które są specyficznie skierowane przeciwko białku kolca (S) SARS-CoV-2, zaprojektowane w celu blokowania przyłączania się wirusa i wnikania do komórek ludzkich. W badaniu klinicznym z udziałem 799 pacjentów z COVID-19 wykazano, że casirivimab i imdewimab podawane dożylnie zmniejszają liczbę hospitalizacji związanych z COVID-19 lub wizyt na izbach przyjęć w porównaniu z placebo. W przypadku pacjentów z wysokim ryzykiem progresji choroby hospitalizacje i wizyty na ostrym dyżurze wystąpiły średnio u 3% pacjentów leczonych casirivimab i imdewimab w porównaniu z 9% pacjentów otrzymujących placebo. Leki te nie są dopuszczone do stosowania u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 lub wymagających tlenoterapii.

Źródło: https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-authorizes-drug-combination-treatment-covid-19, https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-authorizes-monoclonal-antibodies-treatment-covid-19

Niemcy przedłużają obostrzenia

Ograniczenia nałożone w listopadzie (w tym zamknięcie hoteli, restauracji i siłowni, ograniczenie spotkań do maksymalnie 5 osób z dwóch różnych gospodarstw domowych i obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej) mają zostać przedłużone o co najmniej trzy tygodnie, do 20 grudnia.

Źródło: https://www.dw.com/en/coronavirus-germany-lockdown-covid/a-55699925

Tematy

covid news

Podobne artykuły

covid-news-v3ME
26 maja 2021
covid-news-v3ME
18 maja 2021
covid-news-v3ME
7 maja 2021
covid-news-v3ME

COVID News - 22.04.2021 r.

21 kwietnia 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także