Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

COVID News - 9.03.2021 r.

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 marca 2021 09:29

COVID News - 9.03.2021 r. - Obrazek nagłówka
• Ryzyko fałszywie dodatniego wyniku mammografii po szczepieniu na COVID. • Miejscowe reakcje niepożądane przeciwwskazaniem do przyjęcia drugiej dawki? • Jak noszenie maseczki wpływa na parametry oddechowe małych dzieci? • Ponowne otwarcie restauracji powoduje wzrost zakażeń w USA.

Ryzyko fałszywie dodatniego wyniku mammografii po szczepieniu na COVID

Badania przesiewowe w kierunku nowotworu piersi powinny odbywać się przed otrzymaniem pierwszej dawki szczepionki na COVID-19 lub cztery do sześciu tygodni po drugiej dawce, poinformowało Drug Safety Research Unit.

Decyzję podjęto na podstawie obserwacji, że po szczepieniu może dojść do obrzęku węzłów chłonnych pod pachą po stronie zastrzyku. Wykryty podczas rutynowych badań obrzęk może wywołać niepotrzebne obawy.

Powiększenie węzłów chłonnych jest jednym z możliwych zdarzeń niepożądanych po szczepieniu preparatem Moderny lub Pfizera i szacuje się, że występuje u 11,6% osób po pierwszej dawce i 16% osób po drugiej dawce. Obrzęk zwykle ustępuje w ciągu kilku dni, jednak może budzić niepokój, szczególnie u pacjentek z rakiem piersi w wywiadzie osobistym lub rodzinnym lub u nosicieli mutacji genu BRCA, ponieważ jednostronna adenopatia pachowa może być diagnozą różnicową. Jeśli badanie przesiewowe nastąpi wkrótce po szczepieniu przeciwko COVID-19, może to prowadzić do fałszywie dodatniego wyniku, zlecania dalszych badań i znacznego stresu emocjonalnego u pacjenta.

Źródło: https://www.bmj.com/content/372/bmj.n617

Czy miejscowe reakcje niepożądane są przeciwwskazaniem do przyjęcia drugiej dawki szczepionki Moderna?

Badania kliniczne III fazy szczepionki Moderna dostarczyły informacji o natychmiastowych reakcjach w miejscu wstrzyknięcia, które zaobserwowano u 84,2% uczestników po pierwszej dawce. Badanie wykazało również, że opóźnione reakcje w miejscu podania (zdefiniowane w jako te, które wystąpiły w 8. dniu lub później) wystąpiły u 244 z 30 420 uczestników (0,8%) po pierwszej dawce i 68 uczestników (0,2%) po drugiej dawce. Reakcje te obejmowały: rumień, stwardnienie i tkliwość. Reakcje zwykle ustępowały w ciągu następnych 4 do 5 dni.

Autorzy najnowszej publikacji opisują własne obserwacje szczególnie dużych reakcji miejscowych na szczepionkę mRNA-1273, z medianą początku 8 dnia (zakres od 4 do 11) po pierwszej dawce, które wystąpiły u 12 pacjentów. Reakcje te miały różny wygląd.

Reakcje skórne po podaniu pierwszej i drugiej dawki szczepionki mRNA-1273 u 12 pacjentów:

Po wykonaniu biopsji u jednego z pacjentów potwierdzono hipotezę, że zmiany powstały w wyniku nadwrażliwości typu opóźnionego zależnej od limfocytów T. Biorąc pod uwagę, że nie stanowi to przeciwwskazania do kolejnego szczepienia, wszystkich 12 pacjentów zachęcono do otrzymania drugiej dawki i ukończenia cyklu szczepień mRNA-1273. Chociaż u połowy pacjentów nie wystąpił nawrót zmian, to u trzech pacjentów wystąpiły zmiany skórne podobne do tych po podaniu początkowej dawki, a u trzech pacjentów wystąpiły reakcje skórne o niższym stopniu nasilenia niż wcześniej.

Źródło: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2102131?query=featured_home

Jak noszenie maseczki wpływa na parametry oddechowe małych dzieci?

Stosowanie maseczek zasłaniających usta i nos wśród małych dzieci jest ciągłym przedmiotem debaty. CDC i American Academy of Physicians zalecają stosowanie maski na twarz tylko u osób w wieku 3 lat lub starszych.

W tym włoskim badaniu oceniono czy noszenie chirurgicznych masek na twarz przez 30 minut u 47 małych dzieci wiązało się ze zmianami parametrów oddechowych i klinicznymi objawami niewydolności oddechowej. Wszyscy uczestnicy byli monitorowani co 15 minut pod kątem zmian parametrów oddechowych przez pierwsze 30 minut bez maski chirurgicznej i przez następne 30 minut z maską na twarzy. Następnie dzieci w wieku 24 miesięcy i starsze uczestniczyły w teście chodzenia przez 12 minut.

To badanie wykazało, że stosowanie masek chirurgicznych u dzieci nie było związane z epizodami desaturacji lub rozwojem klinicznych objawów niewydolności oddechowej. Wyniki te sugerują, że stosowanie masek chirurgicznych wśród dzieci może być promowane podczas pandemii koronawirusa zwłaszcza w kontekście ponownego otwarcia szkół.

Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2776928

Ponowne otwarcie restauracji powoduje wzrost zakażeń w USA

Naukowcy z Centers for Disease Control and Prevention przedstawili nowe dowody na znaczenie zakrywania twarzy, informując, że nakaz noszenia maseczki był powiązany z mniejszą liczbą infekcji i zgonów z powodu COVID-19 w całych Stanach Zjednoczonych. Naukowcy zauważyli również, że hrabstwa, w których otwarto restauracje odnotowały wzrost codziennych infekcji kilka tygodni (41–80 dni) po ponownym otwarciu.

Źródło: https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7010e3.htm?s_cid=mm7010e3_w

Podobne artykuły

covid-news-v3ME
26 maja 2021
covid-news-v3ME
18 maja 2021
covid-news-v3ME
7 maja 2021
covid-news-v3ME
21 kwietnia 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)