Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
OZŚWM

Czy w razie dużej liczby zachorowań na COVID-19 wystarczy w Polsce respiratorów?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 lutego 2020 12:24

Czy w razie dużej liczby zachorowań na COVID-19 wystarczy w Polsce respiratorów? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Rozprzestrzeniający się już po świecie wirus COVID-19 powoduje, że coraz częściej zadajemy pytania o stan przygotowań do epidemii w Polsce. Wbrew powszechnym opiniom, kluczowa może okazać się nie liczba łóżek w oddziałach zakaźnych, ale dostęp do respiratorów – ostrzega Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej.

- Osoby zarażone koronawirusem z ciężką niewydolnością oddechową, będą absolutnie potrzebowały podłączenia pod respirator. Niestety Chiny wykupiły praktycznie cały dostępny na światowym rynku asortyment i będziemy musieli radzić sobie z tym co mamy w Polsce. Dlatego nasz Związek już zbiera deklaracje od wszystkich członków dotyczące zabezpieczenia rezerwowych respiratorów w przypadku pojawienia się epidemii w Polsce. W przyszłym tygodniu powinniśmy już wiedzieć jaką liczbą wolnych respiratorów będziemy dysponować – deklaruje dr Robert Suchanke, prezes zarządu OZŚWM.

Zdaniem przedstawicieli OZŚWM, łatwiej byłoby mierzyć się z sytuacją kryzysową, gdyby nie postępujący chaos w rozliczeniach. Związek z coraz większym niepokojem obserwuje działania Ministerstwa Zdrowia oraz części oddziałów NFZ, które rozliczając nadwykonania za rok 2019 nie tylko traktują osoby wentylowane nieinwazyjnie jak drugą kategorię pacjentów, ale także różnicują ich ze względu na miejsce zamieszkania – informuje OZŚWM.

- Sytuacja jest niepokojąca i rodzi podejrzenia jawnej dyskryminacji. Odchodząc od standardów medycznych Fundusz wprowadza coraz większy chaos na poziomie województw, co prowadzi do tego, że mamy już 16 różnych systemów rozliczania w każdej dziedzinie opieki długoterminowej. Aż boje się myśleć, co może się stać, gdyby koronawirus pojawił się w Polsce – mówi Katarzyna Baj, dyrektor biura OZŚWM.

Przedstawiciele OZŚWM podają przykłady, z których wynika, że niektóre oddziały NFZ rozliczają nadlimitowych pacjentów wentylowanych inwazyjnie na poziomie 100 procent a pacjentów nieinwazyjnych na poziomie 30-50 procent, mimo wprowadzonej w ub. roku niższej wyceny tego konkretnie świadczenia.

Co więcej, zdarzają się pacjenci z ciężkim POChP, których szpitale odsyłają do domów z koncentratorami tlenu lub z aparatami CPAP co jest wręcz karygodne i niezgodne ze standardami medycznymi. Tymczasem powinni być oni pod respiratorami w ramach domowej wentylacji nieinwazyjnej – podkreśla K. Baj.

Problem stanowią pieniądze, na co przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej zwracają uwagę od lat. W roku 2020 po raz kolejny nie zwiększono kontraktów, co oznacza, że pacjenci nadlimitowi już od 1 stycznia ponownie nie mogą być pewni swojej przyszłości.

Bo który świadczeniodawca na dłuższą metę zaakceptuje zapłatę w wysokości jednej trzeciej czy połowy stawki? – pyta Marcin Warzecha, sekretarz zarządu OZŚWM i przypomina, że wycena za pacjentów wentylowanych nieinwazyjnie została już dwukrotnie obniżona przez NFZ w stosunku do wyceny AOTMiT z 2016 roku. W tym czasie znacząco wzrosły koszty świadczenia, głównie w zakresie wynagrodzenia specjalistycznego personelu medycznego, co stanowi zasadnicze koszty opieki nad pacjentami wentylowanymi mechanicznie.

Z przedstawianych przez resort zdrowia danych za 2019 rok wynika, że korzystających ze świadczenia długoterminowej opieki dla pacjentów wentylowanych w warunkach pozaszpitalnych było w Polsce 8850 osób. Jeśli porównamy dane za poprzednie lata wyraźnie widać, że grupa ta stale rośnie, szczególnie w opiece domowej. Jest to związane nie tylko z coraz większym zanieczyszczeniem powietrza czy starzeniem się społeczeństwa, ale również z poprawą diagnostyki oraz wprowadzeniem standardu, jakim jest leczenie respiratorem. Nie bez znaczenia jest także realizowany od 2016 roku ministerialny program polityki zdrowotnej POL-VENT, dedykowany chorym leczonym nieinwazyjnie, który generował kilkuset dodatkowych pacjentów rocznie. Przedstawiciele Związku zadają zatem pytanie, jakie są dalsze losy tego programu i czy jego efekty, w postaci dodatkowych pacjentów, stanowią postawę do jakiejkolwiek refleksji nad zwiększeniem limitów lub wyceną świadczenia?

Według obliczeń Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej suma nadwykonań niezapłaconych w ubiegłym roku wyniosła ponad 80 milionów zł (nadwykonania członków OZŚWM oraz pozostałych podmiotów niezrzeszonych). Zatem ponad 1/4 pacjentów w skali całego kraju była i jest pozbawiana finansowania.

- W Małopolsce NFZ zaproponował pełne sfinansowanie nadwykonań tylko w przypadku dzieci i pacjentów inwazyjnych z chorobami nerwowo - mięśniowymi. Ponadlimitowi pacjenci nieinwazyjni z POChP zostaną rozliczeni jedynie na poziomie 40 procent, choć to właśnie ta choroba generuje większość nadwykonań. Nasi członkowie już zapowiadają, że nie zgodzą się na takie rozliczenia, więc pójdą do sądu. – ostrzega Katarzyna Baj. – Część z nich wstrzyma też przyjęcia ponadlimitowych pacjentów. Nie dość, że przez wiele miesięcy byli zmuszani do ich kredytowania, to jeszcze teraz dowiedzieli się, że otrzymają tylko 40 procent poniesionych kosztów. Grozi to załamaniem płynności finansowej i w efekcie odsyłaniem pacjentów z powrotem na oddziały szpitalne.

Źródło: materiał prasowy OZŚWM

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.